Zatrudniam parę, której urodziło się dziecko. Matka zrezygnowała z wykorzystania ostatnich czterech tygodni urlopu macierzyńskiego na rzecz męża. Bezpośrednio po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego wnioskowała o udzielenie wypoczynkowego. Po czterech tygodniach z wnioskiem o udzielenie całego przysługującego mu wypoczynku wystąpił także ojciec dziecka. Czy muszę się na to zgodzić?
Tak. W tej sytuacji musimy udzielić urlopu wypoczynkowego obojgu rodzicom. Każde z nich wykorzystywało bowiem urlop macierzyński: matka 14 tygodni, a ojciec cztery.
Na wniosek zatrudnionej trzeba jej udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim. Zgodnie z art. 163 § 3 kodeksu pracy takie samo prawo przysługuje pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. Jednocześnie żaden przepis nie wyklucza obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim któremuś z rodziców, gdy z macierzyńskiego chcą korzystać oboje. Podważenie tego obowiązku nie jest możliwe z powodu rezygnacji przez matkę z części urlopu macierzyńskiego. Mimo że kobieta świadomie rezygnuje w ten sposób z końcówki urlopu macierzyńskiego, to – wnioskując o urlop wypoczynkowy – spełniała warunek „bycia bezpośrednio po urlopie macierzyńskim”.
Prawo do rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownicy, która wykorzystała co najmniej 14 tygodni tego urlopu po porodzie i tylko wówczas, gdy pozostałą jego część zgodzi się wziąć ojciec dziecka. Stanowi tak art.180 § 5 kodeksu pracy. Aby mogła skrócić należny jej pełny wymiar macierzyńskiego, ojciec dziecka musi pozostawać w zatrudnieniu. Tata, który chce skorzystać z odstępowanej przez matkę części macierzyńskiego, musi wystąpić do swojego szefa z wnioskiem o jego udzielenie. Pracodawca ma obowiązek zaakceptować taki wniosek i wystawić mu zaświadczenie informujące, od kiedy będzie miał taki urlop. Następnie ojciec przekazuje to zaświadczenie pracownicy matce, która z kolei składa je swojemu szefowi załączone do wniosku o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego. Dokumenty te musi złożyć najpóźniej na siedem dni przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca matki uwzględnia wniosek dopiero, gdy zweryfikuje, czy między ostatnim dniem korzystania przez nią z urlopu macierzyńskiego a pierwszym dniem tzw. urlopu tacierzyńskiego nie ma ani jednego dnia przerwy.
Ta procedura dotyczy najczęstszego przypadku, kiedy rodzice pracują w różnych firmach. U czytelnika sprawa jest o tyle prostsza, że nie trzeba wystawiać pracownikowi zaświadczenia o dacie rozpoczęcia przez niego urlopu macierzyńskiego. Postępowanie przy wymianie rodziców na macierzyńskim u pracodawcy, który zatrudnia ich oboje, ogranicza się do złożenia wniosków odpowiednio o udzielenie i rezygnację z urlopu macierzyńskiego.