W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (DzU nr 179, poz. 1750 z późn. zm.).

Kobiety żołnierze będą mogły korzystać z urlopu wychowawczego. Obecna pragmatyka służbowa nie przewiduje takiej możliwości. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Obrony Narodowej służące w wojsku kobiety będą mogły korzystać z urlopu wychowawczego na zasadach zbliżonych do określonych w kodeksie pracy. W czasie urlopu nie będzie im wypłacane uposażenie, w zamian za to ma przysługiwać świadczenie pieniężne w wysokości zasiłku wychowawczego wypłacanego z budżetu państwa.

Projekt przewiduje, że gdy urlop wychowawczy będzie trwał do 12 miesięcy, kobieta żołnierz pozostanie na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. W przypadku dłuższego urlopu będzie przeniesiona do rezerwy kadrowej bez prawa do wynagrodzenia i innych świadczeń. Po zakończeniu lub zrezygnowaniu z urlopu wychowawczego w czasie jego trwania, jeżeli nie będzie możliwości wyznaczenia na stanowisko służbowe, kobieta zostanie przeniesiona do rezerwy kadrowej na okres nie krótszy niż sześć miesięcy, ale z prawem do wynagrodzenia i innych należności pieniężnych. Takie same zasady udzielania urlopu będą dotyczyć żołnierzy zawodowych płci męskiej. Jednak na wychowawczy będą oni mogli przechodzić, tylko gdy oboje rodzice są żołnierzami zawodowymi lub gdy żołnierz mężczyzna samotnie wychowuje dziecko.

Żołnierze powracający z zagranicznych misji będą mieli prawo do urlopu aklimatyzacyjnego. Ministerstwo Obrony Narodowej proponuje, żeby żołnierzowi skierowanemu do służby poza granicami państwa po jej zakończeniu przysługiwał urlop aklimatyzacyjny w wymiarze jednego dnia za każde rozpoczęte dziesięć dni pełnienia służby.

Nowe przepisy mają także wprowadzić rozwiązania promujące wzorowe wywiązywanie się z obowiązku utrzymania wysokiej sprawności fizycznej. Autorzy projektu doszli do wniosku, że skoro ustawa przewiduje surowe sankcje (z wydaleniem z armii włącznie) za zaniedbywanie formy fizycznej, wskazane jest opracowanie przepisów, które pozwolą nagradzać najbardziej sprawnych żołnierzy. Co prawda teraz także mogą otrzymać nagrodę, ma ona jednak charakter uznaniowy. Projekt zakłada, że bardzo dobry wynik sprawdzianu sprawności fizycznej będzie uprawniał do stosownej gratyfikacji pieniężnej.

Zmieniona ustawa ma za zadanie uszczegółowić przepisy normujące czas służby żołnierzy zawodowych. Chodzi między innymi o doprecyzowanie zwrotów „dzień roboczy” i „dni wolne od służby”. Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej proponuje, żeby w zamian za czas służby przekraczający 48 godzin w tygodniu żołnierzowi zawodowemu przysługiwał czas wolny od służby w takim samym wymiarze.

Projekt zakłada, że żołnierze zawodowi będą objęci corocznymi bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi na zasadach określonych w przepisach ustawy o służbie medycyny pracy. Ponadto ma im przysługiwać bezpłatna opieka dentystyczna oraz darmowe szczepienia ochronne. Także w trakcie szkoleń i ćwiczeń poligonowych żołnierze będą mieli prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i zaopatrzenia w leki.