Zgodnie z art.186
1
stosunek pracy z kobietą korzystającą z urlopu wychowawczego można rozwiązać jedynie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozstanie bez wypowiedzenia z jej winy. W świetle art. 52 kodeksu pracy szefowi wolno rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jeśli ten:
- ciężko naruszył swoje podstawowe obowiązki służbowe,
- popełnił w trakcie trwania umowy o pracę przestępstwo uniemożliwiające jego dalsze zatrudnienie na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu,
- utracił ze swojej winy uprawnienia konieczne do wykonywania pracy.
Pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym można także zwolnić, gdy zaprzestała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Celem tego urlopu jest bowiem sprawowanie tej opieki osobiście. Zaprzestanie tego powoduje, że przestaje istnieć podstawowa przesłanka do udzielenia urlopu.
Zgodnie z art.186
2
kodeksu pracy zatrudniony na urlopie wychowawczym ma prawo podjąć pracę zarobkową albo inną działalność, jeżeli nie wyklucza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Przepisy nie określają, w jakim wymiarze może sobie dorabiać. Czy zatrudnienie wyklucza możliwość tej opieki nad maluchem, decyduje szef, badając każdy przypadek indywidualnie, na podstawie konkretnego stanu faktyczny. W razie sporu rozstrzyga sąd. Okresowa umowa o pracę ulega również rozwiązaniu podczas urlopu wychowawczego. W takim wypadku udzielamy urlopu tylko do dnia, do którego zawarliśmy angaż terminowy.
Kodeks pracy nie przewiduje uprawnień do urlopu wychowawczego po ustaniu zatrudnienia, bez względu na przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Po rozwiązaniu umowy wyrejestrowujemy pracownicę w ciągu siedmiu dni z ZUS na druku ZUS ZWUA. Nie ma ona wtedy również prawa do składek emerytalnych i rentowych naliczanych przez pracodawcę w czasie urlopu wychowawczego, a finansowanych przez budżet państwa. Nie może również pobierać dodatku do zasiłku rodzinnego w kwocie 400 zł miesięcznie z tytułu wychowywania dziecka na urlopie wychowawczym.
Autorka jest radcą prawnym w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej