Czy faks to dokument?
- pyta czytelnik
To zależy, jak zdefiniujemy pojęcie dokumentu. Przepisy, niestety, takiej definicji nie zawierają. Na ogół wymaga się jednak, że aby w ogóle mówić o dokumencie prywatnym, musi na nim znaleźć się podpis. Nie budzi też wątpliwości, że jeśli do dokonania czynności prawnej potrzebna jest forma pisemna, to faks jej co do zasady nie spełnia. Forma ta również wymaga opatrzenia składanego oświadczenia podpisem strony. Tymczasem podpis skopiowany nie jest podpisem w znaczeniu prawnym. Wyjątki od tych reguł istnieją, ale zawsze muszą być wyrażone w przepisach. Przykładowo, do dokonania zapisu na sąd polubowny wymagana jest forma pisemna, przy czym pod pojęciem tym rozumiane są również faks czy poczta elektroniczna. Z kolei podpis zarządu spółki akcyjnej – będący niezbędnym elementem dokumentu akcji – może być odtwarzany mechanicznie.
Faksowi nie można jednak całkiem odmówić przymiotów przypisywanych dokumentom. Przydać może się zwłaszcza przy rozwiązywaniu umowy. Jeżeli ta ostatnia została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem. Ustawodawca nie precyzuje, co rozumie pod pojęciem stwierdzenia pismem. W literaturze przedmiotu przyjmuje się jednak na ogół, że wystarczy jakikolwiek pisemny ślad konkretnej czynności.
Podstawa prawna: art. 77 kodeksu cywilnego, art. 245 i art. 1162 kodeksu postępowania cywilnego, art. 328 kodeksu spółek handlowych