Do pracy w sezonowym barze szybkiej obsługi warto zaangażować pracownika tymczasowego. Dzięki temu doraźny pracodawca uniknie licznych formalności związanych z nawiązaniem stosunku pracy. Atrakcyjność pracy tymczasowej polega na tym, że przyjmowanej osobie możemy wydawać wiążące polecenia, mimo że nie podpisujemy z nią umowy o pracę. Pisaliśmy o tym przy okazji opisywania zatrudnienia w biurze podróży (DF z 21 maja 2008 r.). Informowaliśmy wówczas, że przy pracy tymczasowej obowiązki ze stosunku pracy są rozłożone na trzy podmioty:

- pracownika tymczasowego,

- agencję pracy tymczasowej oraz

- pracodawcę użytkownika.

Przypominam, że czasownika zatrudnia agencja, a następnie na podstawie umowy cywilnoprawnej wypożycza go pracodawcy użytkownikowi. Wcześniej jednak ten ostatni uzgadnia z agencją na piśmie rodzaj pracy, swoje wymagania co do kwalifikacji, przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej, wymiar czasu pracy oraz miejsce jej wykonywania. Informuje ponadto agencję o:

- wynagrodzeniu, które ma dostawać pracownik tymczasowy (nie może ono odbiegać od zasad wynagradzania przyjętych w jego firmie),

- warunkach wykonywania pracy tymczasowej dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wynagrodzenie dla pracownika tymczasowego wypłaca agencja, a czytelnik poniesie jedynie koszty świadczonych przez nią usług.

Agencja zatrudnia czasowników na umowę o pracę tylko na czas określony lub na okres wykonywania konkretnego zadania. Umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem ustalonego okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego użytkownika. Strony mogą przewidzieć możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za trzydniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na nie dłużej niż dwa tygodnie, a gdy na dłużej, to za tygodniowym wymówieniem.

Uwaga! W ciągu 36 kolejnych miesięcy łączny okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego użytkownika nie może przekroczyć 12 miesięcy. Jeżeli czasownik zastępuje zatrudnioną u pracodawcy użytkownika osobę nieobecną, to okres wykonywania pracy tymczasowej nie może przekroczyć 36 miesięcy. Pracę tymczasową reguluje ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.).