Konne przejażdżki, wynajem rowerów, łódki do pływania po zbiorniku wodnym, wyprawy na ryby. Te i podobne atrakcje proponują często właściciele gospodarstw agroturystycznych. Klient płaci, podatnik zarabia, a fiskus zaciera ręce. Dodatkowe atrakcje są bowiem opodatkowane. Nie skorzystamy w tym wypadku z żadnego zwolnienia. Potwierdzają to urzędy skarbowe w wydawanych interpretacjach.
Podatnik (właściciel gospodarstwa rolnego) zamierzał rozszerzyć prowadzoną działalność o usługi agroturystyczne. Chciał odpłatnie udostępnić zwiedzającym do oglądania hodowane (w rozmiarach niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej) zwierzęta i ptactwo różnego rodzaju, jako tzw. małe zoo. Dodatkowo zamierzał odpłatnie udostępnić zarybione cieki wodne wędkarzom. Izba Skarbowa w Gdańsku w interpretacji z 21 stycznia 2004 r. (BI/005/0740/03) stwierdziła, że działalność ta będzie opodatkowana. „Działalność agroturystyczna nie mieści się w pojęciu działalności rolniczej – należy przyjąć, że będzie stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT i jako pozarolnicza działalność gospodarcza podlegać będzie zgodnie z jej art. 9a opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, chyba że podatnik wybierze opodatkowanie na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym”.
Podobnej odpowiedzi udzielił Urząd Skarbowy w Koninie (w interpretacji z 24 marca 2005 r., PDI-415/1/05). Podatnik prowadził gospodarstwo rolne. Wynajmował mniej niż pięć pokoi. Zastanawiał się, czy przy prezentacji w wiejskiej chacie wyrobów regionalnego rękodzieła ludowego i kuchni wraz z poczęstunkiem dla odwiedzających, połączonych z promocją regionu, powstanie jakiś obowiązek podatkowy poza podatkiem rolnym. Urząd odpowiedział, że towarzyszące wynajmowi pokoi „inne rodzaje usług (usługi związane z promocją wyrobów regionalnego rękodzieła ludowego, kuchni wraz z poczęstunkiem dla odwiedzających, regionu) należy zakwalifikować do źródła przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, mimo że wykonywane będą przy wykorzystaniu bazy i urządzeń związanych z gospodarstwem rolnym, z której dochody nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego”. Zdaniem organu podatkowego „dochód z pozostałych usług, tj. z promocji wyrobów, kuchni i regionu, które podatnik wymienia, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W świetle powyższego od dochodu uzyskanego z pozostałych usług będzie (…) obowiązany do samodzielnego rozliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych, stosownie do dokonanego wyboru formy opodatkowania tym podatkiem”.
Zwolnione z opodatkowania są przychody uzyskane przez podatników z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwach rolnych osobom przebywającym na wypoczynku, a także dochody uzyskane ze świadczenia usług wyżywienia dla tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Zwolnienie to należy interpretować ściśle, co oznacza, że dochody z pozostałej działalności agroturystycznej, w tym także z wynajmu pokoi w razie braku spełnienia wszystkich kryteriów, co do zasady są opodatkowane. Przykładem jest sytuacja, w której gmina, na terenie której prowadzona jest działalność, nie ma charakteru gminy wiejskiej. Jeśli podatnik wynajmujący pokoje zamierza uzyskiwać także przychody ze świadczenia innych usług turystycznych (np. z wynajmu sprzętu turystycznego, organizacji wycieczek itd.) i działalność ta będzie mieć charakter zorganizowany i ciągły, powinien w tym zakresie zarejestrować działalność gospodarczą i opłacać podatek dochodowy na właściwych zasadach (tzn. na zasadach ogólnych bądź w formach zryczałtowanych).