Odpowiada Stanisław Walenta, radca prawny w kancelarii Krawczyk i Wspólnicy

:

Przy wyborze odpowiedniej formy prawnej do prowadzenia działalności gospodarczej należy się kierować wieloma czynnikami. Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim: rodzaj działalności, jej planowaną skalę, zakres odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania firmy oraz przewidywaną liczbę wspólników. Do wyboru mamy indywidualną działalność gospodarczą lub założenie przedsiębiorstwa – spółki.

Założenie firmy nie jest trudne. Zwłaszcza jeśli myśli się o jednoosobowej działalności gospodarczej.

Załatwianie formalności należy zacząć od złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Na początku należy zaplanować rodzaj działalności, którą chce się wykonywać, i sprawdzić, czy nie jest ona zabroniona lub czy nie trzeba będzie zdobyć wymaganych koncesji czy zezwoleń, oraz zapoznać się z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Dostęp do PKD można uzyskać przez Internet, korzystając ze stron Głównego Urzędu Statystycznego.

Potem należy się skierować do urzędu gminy właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub do urzędu miasta. Trzeba zabrać dowód osobisty oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy. We wniosku należy podać swoje dane osobowe, dane teleadresowe firmy, przedmiot działalności i datę jej rozpoczęcia. Szczegółowe informacje o procedurze składania wniosku znajdują się we właściwym urzędzie gminy.

Kolejnym krokiem powinno być uzyskanie numeru REGON, czyli numeru identyfikacyjnego w Krajowym Rejestrze Podmiotów Gospodarki Narodowej. Wniosek o jego wydanie należy złożyć w urzędzie statystycznym lub jego oddziale. Można go również złożyć jednocześnie z wnioskiem o wpis do rejestru przedsiębiorców lub do ewidencji działalności gospodarczej (jest w ciągu trzech dni przesyłany do właściwego urzędu statystycznego).

Rozpoczynająca działalność osoba powinna następnie dokonać zgłoszenia w urzędzie skarbowym (NIP-1). Wtedy też określa się sposób opodatkowania. Potrzebne będzie także otwarcie rachunku bankowego. Wystarczy się udać do banku z dokumentami poświadczającymi rozpoczęcie działalności: zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczeniem o numerze REGON firmy oraz numerem NIP. Należy także pamiętać, że w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej trzeba złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Innym sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, pozwalającym w przyszłości wykorzystywać różne sposoby pozyskiwania kapitału, jest założenie spółki kapitałowej: z o.o. lub akcyjnej. Wspólnicy takiej spółki nie odpowiadają za jej zobowiązania wobec wierzycieli.

Rejestracja spółki kapitałowej jest procesem czasochłonnym i lepiej zlecić to wyspecjalizowanej kancelarii.

Można się także zdecydować na założenie spółki osobowej. Opiera ona swą działalność przede wszystkim na osobistej pracy wspólników, przy czym ponoszą oni wraz ze spółką pełną odpowiedzialność majątkową za jej zobowiązania. Wyróżnia się wśród takich spółek: cywilne, jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz partnerskie.