Długoletni pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 10 czerwca 2007 r. Czy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182 dni) mogę z nim rozwiązać umowę o pracę, jeśli otrzyma zasiłek rehabilitacyjny?

Nie

Pracodawca może to zrobić dopiero wtedy, gdy wyczerpie się okres zasiłkowy chorego pracownika, czyli miną właśnie owe 182 dni, a także 90 dni pobierania zasiłku rehabilitacyjnego, chyba że dla tego zatrudnionego obowiązują dłuższe okresy ochronne.

Art. 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) chroni chorujących przed stratą pracy maksymalnie przez 272 dni, a chorych na gruźlicę nawet przez 360 dni. U chorych okres zasiłkowy wynosi 182 dni, a okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego 90 dni. Dla chorych na gruźlicę okres zasiłkowy wydłuża się do 270 dni i do tego też dolicza się 90 dni, czyli pierwsze trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Ta maksymalna ochrona przysługuje jednak dłużej zatrudnionym, co najmniej sześć miesięcy u pracodawcy, który zamierza zwolnić chorowitego pracownika. Ten, który wykaże zakładowy staż krótszy niż pół roku, może chorować bez obawy o utratę pracy najwyżej przez trzy miesiące.

Dopiero gdy te okresy się skończą, a pracownik nadal jest niezdolny do pracy, szefowi wolno go zwolnić. Z długoletnim pracownikiem czytelnik może więc rozstać się w 91 dniu świadczenia rehabilitacyjnego. Wręcza mu wówczas rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, czyli oświadczenie woli na podstawie art. 53 k.p. Ale nie musi tego robić – dalsze zatrudnienie mimo upływu okresu ochronnego to przejaw dobrej woli i zrozumienia pracodawcy dla sytuacji pracownika.

Jeśli jednak szef zdecyduje się na rozstanie z chorowitym, odpowiednio stosuje art. 52 § 3 k.p. To oznacza, że w sprawie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia musi zasięgnąć opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. Informuje także tę organizację, do której pracownik zwrócił się o reprezentowanie go. W razie zastrzeżeń co do zwolnienia związek wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu trzech dni. Ale opinia organizacji nie jest dla pracodawcy wiążąca.