Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmiany rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281).
Inicjatorem zmian jest minister transportu.
W projekcie rozporządzenia zaproponowano, aby firma miała obowiązek zwalniania od pracy osób, które są członkami doraźnymi Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych. Chodzi o zwolnienie na czas udziału w postępowaniu wyjaśniającym przyczyny wypadku. Dzisiaj brak takiej regulacji utrudnia prawidłowe funkcjonowanie tej komisji. Jej członkami mogą być bowiem pracownicy zatrudnieni w rozmaitych jednostkach organizacyjnych, także takich, których infrastruktura kolejowa, personel lub pojazdy kolejowe nie uczestniczyły w zdarzeniu wymagającym zbadania i wyjaśnienia.
Doraźni członkowie PKBWK nie otrzymają od swojego pracodawcy wynagrodzenia za czas zwolnienia na pracę w komisji.
Pieniędzy za czas obowiązkowego zwolnienia nie dostają od firmy obecnie także inne grupy pracowników. Zgodnie z rozporządzeniem pracodawca nie wypłaca pensji między innymi osobie wezwanej w celu wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym. Wynagrodzenia nie otrzymują także strażacy ochotnicy za czas udziału w akcji ratowniczo-gaśniczej.
W razie zwolnienia od pracy takich osób zatrudniający musi wydać im zaświadczenie określające wysokość utraconego zarobku. Dzięki temu zainteresowany może uzyskać od właściwego organu rekompensatę pieniężną z tego tytułu. Wydanie zaświadczenia nie jest konieczne, jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy przepisy przewidują zachowanie przez zatrudnionego prawa do wynagrodzenia za czas tego zwolnienia.
Autorzy projektu przewidują, że w 2008 r. koszty funkcjonowania Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych związane z wyznaczaniem członków doraźnych nie będą wysokie. W przyszłorocznym budżecie państwa zarezerwowano na ten cel 252 tys. złotych.
Projekt rozporządzenia można znaleźć na:www.rp.pl/prawo/projekty