Skończą się pikiety i inne formy protestu w związku ze zmuszaniem pracowników marketów do pracy w dni świąteczne. Sieci handlowe dotychczas same decydowały, w jakie święta będą otwarte. Po wielu latach walki związków zawodowych pracownicy placówek handlowych już nie będą najważniejszych świąt spędzać w pracy.

Związkowcy odnieśli połowiczne zwycięstwo, bo pierwotnie domagali się rozwiązań ograniczających pracę w handlu także w niedziele.

Przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta nowelizacja mówi, że praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Oznacza to, że osoby zatrudnione w branży handlowej będą miały wolne m.in. w Nowy Rok, święta wielkanocne, 1 i 3 maja, 15 sierpnia, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz Boże Narodzenie.

Placówki zatrudniające pracowników będą w te dni zamknięte niezależnie od tego, jaki mają obrót i na jakiej powierzchni odbywa się handel. W Sejmie przez wiele lat zgłaszane były propozycje, które ograniczały możliwość handlu tylko przez największe super- i hipermarkety. Takie rozwiązania były jednak traktowane jako forma dyskryminacji części podmiotów gospodarczych.

W dni świąteczne wolno będzie otwierać te placówki, które nie zatrudniają pracowników. Nie ma przeszkód, by czynne były sklepy, w których klientów obsługują osoby prowadzące działalność gospodarczą. Innym rozwiązaniem jest takie zorganizowanie pracy, aby w dni świąteczne świadczyły ją osoby na podstawie umów cywilnoprawnych.

Nie wiadomo, czy zakaz pracy w święta dotyczy także takich placówek jak apteki czy stacje benzynowe. Ustawodawca nie zmienił przepisów art. 15110 kodeksu pracy, zgodnie z którymi praca w niedziele i święta jest dozwolona przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Co prawda z katalogu prac, które z tego powodu mogą być świadczone także w święta, usunięto pracę w placówkach handlowych, ale katalog ten ma charakter otwarty i zawiera tylko przykłady sytuacji, w których praca jest dopuszczalna.

Niewykluczone, że o tym, czy praca apteki lub stacji benzynowej w święta jest zgodna z prawem pracy, będą rozstrzygać sądy rozpatrujące sprawy wniesione przez niezadowolonych pracowników.

Zatrudnieni w handlu będą mogli pracować w niedziele. Nowy art. 1519apkt 3 k.p. stanowi, że praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Zakaz pracy będzie obowiązywał wówczas, gdy święto będzie przypadało w niedzielę.

Nowe przepisy czekają na publikację w Dzienniku Ustaw - wejdą wżycie 30 dni od ogłoszenia.