Zdaniem senatorów zmiany przepisów uchwalone przez Sejm niewystarczająco ograniczały pracę placówek handlowych w najważniejsze święta państwowe i religijne.
Posłowie co prawda wykreślili pracę w placówkach handlowych z katalogu prac, które mogą być świadczone w dni świąteczne ze względu na ich użyteczność i codzienne potrzeby ludności, ale problem w tym, że jest to katalog otwarty. Treść art. 151 pkt 9 kodeksu pracy, którego częścią jest ten katalog, ma charakter jedynie przykładowy. Pojawiła się więc wątpliwość, czy poszczególne sieci handlowe, a także pojedyncze sklepy nie będą dowodzić dopuszczalności pracy w dni świąteczne ze względu na jej użyteczność i potrzeby ludności.
By uniknąć sporów interpretacyjnych i obchodzenia prawa, senatorowie wprowadzili zatem poprawkę, która wskazuje wprost, że praca w święta w placówkach handlu jest niedozwolona, dozwolona jest za to w niedziele.
Zdarza się jednak, że święto wypada w niedzielę. Senatorowie przewidzieli taką sytuację i uściślili, że praca placówek handlowych będzie wtedy niedozwolona.
Posłowie z nadzwyczajnej komisji do spraw zmian w kodyfikacjach rekomendują Sejmowi przyjęcie rozwiązań wprowadzonych przez Senat.
Nowelizacja kodeksu pracy ma wejść w życie 30 dni od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw.
Wszystko wskazuje na to, że już listopadowe święta Wszystkich Świętych i Niepodległości pracownicy zatrudnieni w branży handlowej będą mieli wolne.
Nowelizacja zakazuje pracy w handlu w 12 świąt w roku, o których mowa w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr4, poz. 28 z poźn. zm.).
Związkowcy z sekcji handlu NSZZ "Solidarność" zapowiadają walkę o odrębną ustawę wzorowaną na rozwiązaniach obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej, określającą zasady pracy i funkcjonowania sklepów.