W Komisji Trójstronnej, czyli forum, na którym przedstawiciele rządu, pracodawcy i związkowcy dyskutują na tematy gospodarcze i społeczne, reprezentowane są cztery organizacje pracodawców.

Są to: Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Business Centre Club – Związek Pracodawców oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Zasady uzyskiwania członkostwa w tych organizacjach są zróżnicowane. Jednak drobny przedsiębiorca bezpośrednio może przystąpić tylko do jednej z nich.

[srodtytul]Pakiet usług[/srodtytul]

Członkami Business Centre Club są przedsiębiorcy – osoby fizyczne, prawne oraz niemające osobowości prawnej spółki prawa handlowego – prowadzący działalność gospodarczą, a także ich reprezentanci i przedstawiciele. Członkostwo uprawnia do korzystania z pakietu usług świadczonych przez spółkę Business Centre.

Pakiet składa się z 16 pozycji. W jego skład wchodzi m.in.: dostarczanie informacji przydatnych przy prowadzeniu firmy, porady w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, pomoc w zdobywaniu partnerów i kontrahentów, pełnienie funkcji rzecznika przedsiębiorcy, gdy jego interes gospodarczy jest zagrożony.

Pełna lista korzyści, na jakie mogą liczyć członkowie organizacji, znajduje się na stronie www.bcc.org.pl/o_nas_pakiet_uslug_new.php.

[srodtytul]Samodzielnie przystępują najwięksi[/srodtytul]

Z pozostałymi organizacjami małe firmy mogą się związać na innych zasadach. I tak, Konfederacja Pracodawców Polskich reprezentuje około 7 tys. firm.

Jednak zdecydowana większość z nich jest jej członkiem za pośrednictwem regionalnych lub branżowych organizacji pracodawców.

Bezpośrednie członkostwo jest zarezerwowane dla „przedsiębiorstw o dużym znaczeniu lub skali działania”. W wykazie członków KPP znajdują się 64 duże, rozpoznawalne przedsiębiorstwa i 32 organizacje związkowe pracodawców.

Podobnie zorganizowany jest PKPP Lewiatan. Organizacja ta zrzesza trzy grupy członków: branżowe związki pracodawców, regionalne związki pracodawców oraz indywidualne firmy, które „posiadają szczególną pozycję gospodarczą i znaczenie w stosunkach pracy” (ich lista liczy zaledwie 24 pozycje).

Mniejsze firmy, które chciałyby przystąpić do Lewiatana, najpierw powinny się zapisać do związku pracodawców należącego do PKPP. W taki pośredni sposób Lewiatan zrzesza ponad 3 tys. firm.

Indywidualnego członkostwa nie przewiduje statut Związku Rzemiosła Polskiego. W organizacji tej mogą się zrzeszać izby rzemieślnicze oraz cechy o ogólnopolskim zasięgu. Pośrednio związek reprezentuje około 300 tys. drobnych przedsiębiorców.

[srodtytul]Logo na wizytówce[/srodtytul]

Indywidualnych członków mają za to organizacje branżowe i regionalne. Aby przystąpić do takiej organizacji, firma musi prowadzić określony rodzaj działalności gospodarczej lub działać na danym terenie.

Mogą też istnieć dodatkowe warunki i ograniczenia. Na przykład zrzeszająca handlowców Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji określa w statucie, że jej członkiem może zostać pracodawca mający obiekty handlowe o łącznej powierzchni ekspozycji lub sprzedaży przekraczającej 2 tys. mkw.

Koszty przynależności do organizacji przedsiębiorców są zróżnicowane, zależą od wielkości zatrudnienia lub obrotów. Natomiast pakiet korzyści, na jakie mogą liczyć członkowie organizacji, zależy od jej specyfiki.

Aktywny udział w pracach izby czy stowarzyszenia na pewno ułatwia kontakty biznesowe. Członkostwo może dawać dostęp do poradnictwa prawnego i wewnętrznych wydawnictw. Umożliwia też uczestniczenie w regionalnych albo branżowych targach na preferencyjnych warunkach.

Nie bez znaczenia, zwłaszcza dla firm o niewielkim stażu na rynku, jest też aspekt wizerunkowy; logo organizacji i informację o przynależności do niej firma może umieścić na wizytówkach, papierze firmowym czy w materiałach reklamowych.