[b]Nie[/b]. Pora nocna obejmuje osiem godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Tak wynika z art. 151[sup]7[/sup] § 1 kodeksu pracy.

Dokładne ustalenie pory nocnej co do zasady powinno nastąpić w regulaminie pracy. Może być także zawarte w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli natomiast pracodawca nie ma obowiązku ustalania regulaminu pracy i nie jest objęty układem zbiorowym pracy określającym porę nocną, to jej ramy ustala sam, powiadamiając o tym pracownika na piśmie.

Wykonywanie pracy w godzinach nocnych jest nienaturalne dla rytmu biologicznego. Taka praca wymaga od pracownika zwiększonego wysiłku psychofizycznego, stwarza też większe zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy, stąd też ustanowiono zakazy zatrudniania określonych pracowników w porze nocnej. Dotyczy to np. kobiet w ciąży czy pracowników młodocianych.

Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej trzy godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę, jeżeli zatrudniony wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.

O tym, który konkretnie pracownik jest pracownikiem nocnym, rozstrzyga wykaz, który powinien być wydany przez pracodawcę w porozumieniu z zakładową organizacją związkową albo z wybranymi przedstawicielami (a nie przedstawicielem) pracowników.

Ponadto wymagana jest opinia lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Wymaganie określenia wykazu „w porozumieniu” z zakładową organizacją związkową albo z przedstawicielami pracowników oznacza, że stanowisko tych czynników jest dla pracodawcy wiążące, inaczej niż stanowisko lekarza, który wydaje tylko opinię.

Przy czym potrzeba ochrony pracowników nocnych ustępuje innym racjom w przypadku pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, których czas pracy może przekraczać osiem godzin na dobę, nawet jeżeli stale pracują w nocy. Podobnie jest w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej albo usuwania awarii.

[i]Podstawa prawna:

– art. 151[sup]7[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link].[/i]