Zgodnie z art. 182[sup]3[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] pracownikowi wychowującemu dziecko przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego. I to do czasu, aż pociecha nie skończy 12 miesiąca życia. W tym roku i w 2011 r. będzie to tydzień, co odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym. W tym czasie ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.
[srodtytul]Jakie wymogi[/srodtytul]
Art. 182[sup]3[/sup] § 2 k.p. określa jedyny warunek, jaki ma spełnić pracujący ojciec, aby skorzystać z takiego urlopu. Musi złożyć do pracodawcy pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem korzystania z tego wolnego.
Jeśli podwładny dopełnił tego obowiązku, szef musi uwzględnić jego pismo.
Czytelnicy sygnalizują jednak, że nie są to jedyne dokumenty. Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urlopu ojcowskiego potrzebne są też:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
- oświadczenie pracownika, że zasiłek macierzyński przysługujący w tym czasie ojcu nie został pobrany z innego tytułu.
Takie same dokumenty wymagane są także od innych ojców, podlegających ubezpieczeniu chorobowemu, np. zleceniobiorców lub prowadzących pozarolniczą działalność.
[srodtytul]Tak chce resort[/srodtytul]
Te dodatkowe warunki należy spełnić, choć nie wynikają one bezpośrednio z przepisów.
Potwierdza to Renata Tonder, specjalistka w zakresie ubezpieczeń społecznych. [b]ZUS w porozumieniu z Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej określił taką listę dokumentów, aby m.in. uniknąć podwójnej wypłaty zasiłku macierzyńskiego za urlop ojcowski.[/b]
[ramka][b]Przykład[/b]
Panu Grzegorzowi urodził się syn 10 stycznia 2010 r. O urlop ojcowski wystąpił do obecnego pracodawcy po tygodniu. W połowie marca zamierza zmienić zatrudnienie.
Jeśli pierwszy pracodawca nie odbierze oświadczenia o tym, że pracownik wykorzystał już urlop ojcowski, mógłby on pobrać kolejny raz zasiłek, gdyby wystąpił o takie dni wolne u następnego pracodawcy, dopóki jego syn nie ukończy roku.[/ramka]
Wymagania ustalone przez urzędy będą obowiązywały do czasu nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D9A0D62A33A9757615C348D195603010?id=79145]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.)[/link].
Nie wskazuje ono na razie dokumentów przy urlopie ojcowskim. Resort zamierza je jednak wkrótce wprowadzić.