Urlop macierzyński przysługuje w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem tuż po jego narodzinach.
Od stycznia 2010 r. urlop taki możemy podzielić na podstawowy i dodatkowy. Ten ostatni przysługuje w wymiarze do sześciu tygodni w przypadku, kiedy przy jednym porodzie przyszło na świat jedno dziecko.
O dwa tygodnie więcej dostać mogą mamy, które miały ciążę mnogą. Niezależnie od tego, czy urodziły się im bliźniaki, trojaczki czy więcej maluchów.
Przy czym w 2010 i 2011 r. wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla mamy jedynaka wynosi do dwóch tygodni, a dla mamy, która urodziła więcej dzieci w tym samym czasie – do trzech tygodni. Wydłużenie wymiaru będzie następowało stopniowo.
Taki dodatkowy, a zatem nieobowiązkowy urlop jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.
Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się zawsze na pisemny wniosek pracownicy składany w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Przy czym pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Nie ma prawa odmowy.
[b]Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. [/b]
W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Tak wynika z art. 182[sup]1[/sup] § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link].
Natomiast podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek zatrudnionej składany w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Wskazuje ona w nim wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. Szef musi uwzględnić wniosek pracownicy.
[ramka][b]Także dla taty[/b]
Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje także pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko.[/ramka]