Tyle samo dodatkowego urlopu adopcyjnego będzie przysługiwało w 2011 r., a w kolejnych dwóch latach wzrośnie on maksymalnie do czterech i do sześciu tygodni (odpowiednio przy jednym i kilku przyjętych dzieciach), aby w 2014 r. osiągnąć do sześciu i do ośmiu tygodni (w zależności od liczby adoptowanych).
Dodatkowy urlop adopcyjny przysługuje po podstawowym urlopie adopcyjnym. Z tego ostatniego można skorzystać, jeśli pracownik przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia (art. 183 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link]).
[b]Od 1 stycznia 2009 r. wymiar podstawowego urlopu adopcyjnego jest taki sam, jak podstawowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców biologicznych[/b] (czyli 20 tygodni przy przyjęciu jednego dziecka i od 31 do 37 tygodni, gdy jednocześnie adoptują więcej niż jedno dziecko).
Urlop adopcyjny zależy także od wieku dziecka przyjętego na wychowanie. Udziela się go nie dłużej niż do ukończenia przez nie siódmego roku życia, a gdy wobec przyjętego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, to nie dłużej niż do ukończenia przez nie dziesiątego roku życia.
Pracownik, który wprawdzie przyjmie dziecko na wychowanie, ale nie wystąpi do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie, nie nabędzie prawa do urlopu adopcyjnego.
Aby rodzic adopcyjny uzyskał dodatkowy urlop adopcyjny, musi zgłosić to pracodawcy w pisemnym wniosku, przynajmniej na siedem dni przed jego rozpoczęciem ([link=http://www.rp.pl/galeria/6,1,409697.html]patrz przykład wniosku o dodatkowy urlop adopcyjny[/link]).
[ramka][b]Bez dyskryminacji[/b]
Nowelizacja kodeksu pracy z 5 listopada 2009 r. (oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw) zrównała sytuację prawną rodziców biologicznych i adopcyjnych.
Chodzi tu np. o takie uprawnienia: ochrona przed zwolnieniem z pracy, możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie związanym z pełnieniem funkcji rodzicielskich, gwarancja powrotu do pracy po urlopie na dotychczasowych lub porównywalnych warunkach.
Nowelizacja wprowadziła także szczegółowe zasady składania wniosku przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego o pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy. Będzie to musiał zrobić na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania zadań na część etatu.[/ramka]