Inwestowanie w nowoczesne technologie, badania, innowacyjne produkty lub usługi jest z założenia obarczone dużym ryzykiem. Dlatego tak niewiele firm w kraju decyduje się na realizację takich projektów.
W światowych rankingach najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw wciąż zajmujemy odległe miejsca. Przyczyna tego zjawiska jest dość oczywista. Brakuje na to pieniędzy.
Znaczenie trudniej jest uzyskać wsparcie na tego typu inwestycję, niż dostać kredyt na działalność w znanym i ustabilizowanym sektorze gospodarki.
Teoretycznie takie projekty finansują specjalne instytucje szeroko rozumianego otoczenia biznesu. Można wśród nich wymienić prywatnych inwestorów, anioły biznesu, fundusze typu private eqiuty lub podwyższonego ryzyka czy wreszcie fundusze typu seed capital.
Coraz dynamiczniej rozwijają się w Polsce także różnego rodzaju inkubatory biznesu. Jednak wciąż ich zakres i skala działania są niewystarczające. Wiąże się to ze stosunkowo niewielkimi zasobami, jakimi dysponują, a pośrednio z okresem oczekiwania na zwrot z inwestycji.
Fundusz, który inwestuje w nowo powstałą firmę, udzielając jej wsparcia w zamian za przejęcie części udziałów, może się ich pozbyć dopiero po kilku latach. W tym czasie firma dopiero się rozwija i zaczyna przynosić profity. Dlatego wcześniejsze wycofanie kapitału nie służyłoby ani jej, ani inwestorowi. Tym samym nie ma on możliwości płynnego angażowania się w kolejne interesujące projekty.
Sytuację mogą nieco poprawić fundusze unijne. Chociaż finansują one głównie bezpośrednie inwestycje przedsiębiorstw, to jednak część z nich ma trafić właśnie do instytucji, które będą je wykorzystywać do wspierania rozwoju nowo zakładanych podmiotów.
[srodtytul]Innowacyjna gospodarka[/srodtytul]
[b]Jednym z działań, które przewiduje finansowanie takich projektów, jest to o numerze 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” programu „Innowacyjna gospodarka”[/b]. Jego celem jest udzielanie dotacji na inkubację oraz na inwestycje w nowo utworzone przedsiębiorstwa innowacyjne. Nie startują w nim jednak firmy, do których ostatecznie ma trafić to wsparcie.
O dotacje walczą instytucje wspierające powstawanie nowych firm, np. inkubatory przedsiębiorczości akademickiej, centra transferu technologii i innowacji, akceleratory technologii, parki naukowo-techniczne, itp. To dla nich Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje konkursy.
We wnioskach muszą zadeklarować, jakiego typu firmy będą chcieli wspierać, jak będą docierać do potencjalnych pomysłodawców, jak będzie wyglądać etap tzw. preinkubacji (pomoc w samym tworzeniu firmy), a następnie inwestycji (dokapitalizowanie w zamian za objęcie udziałów). Z tych projektów agencja wybrała najlepsze, które już są realizowane. Zanim więc instytucje te znajdą ciekawe pomysły, warto samemu się im zareklamować.
[srodtytul]Najpierw selekcja ...[/srodtytul]
Poszukiwaniem pomysłów wartych wsparcia zajmują się co do zasady wybrane instytucje. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy biernie czekać na to, że zostaniemy zauważeni. [b]Nie oszukujmy się, dużo bardziej prawdopodobne jest, że nikt nawet nie będzie wiedział, iż mamy pomysł na biznes. Dlatego trzeba się do takiej instytucji zgłosić i przedstawić swój biznes plan.[/b]
W etapie pierwszym następuje selekcja pomysłów. Zgodnie z założeniami mają być wybierane te najciekawsze, ale także takie, które mają największe szanse powodzenia rynkowego. Dlatego tak ważne jest przygotowanie dobrego biznesplanu, w którym wykażemy, że pomysł jest nie tylko innowacyjny, ale też znajdą się odbiorcy zainteresowani stworzonym przez nas produktem lub usługą.
[b] Całe przedsięwzięcie powinno być bowiem dochodowe, tak aby po okresie dofinansowania instytucja odzyskała zaangażowane środki. [/b]
Jeżeli projekt spełnia te wymogi w etapie preinkubacji, otrzymamy wsparcie merytoryczne związane z utworzeniem (rozwojem) przedsiębiorstwa. To także proces przygotowania firmy do działania na rynku, stworzenia prototypu, itp. Jeżeli potem pomysł w dalszym ciągu wydaje się opłacalny, następuje druga faza.
[srodtytul]... potem dokapitalizowanie[/srodtytul]
Polega ona na dokapitalizowaniu nowo powstałej firmy. Maksymalny udział, jaki mogą wnieść instytucje, to równowartość 200 tys. euro, co mieści się w limicie tzw. pomocy de minimis. W zamian za wniesienie wkładu instytucja obejmuje udziały.
Nie może jednak przekroczyć 50 proc. ich wartości. Zgodnie z założeniami programu zaangażowanie w firmę także nie może być stałe. Po pewnym okresie instytucja ma obowiązek wycofać się z projektu, odsprzedając swoje udziały.
Dlatego tak ważna jest kwestia opłacalności całego projektu, co nie znaczy, że wszystkie zakończą się sukcesem, a młody przedsiębiorca będzie musiał zawsze zwracać otrzymany kapitał w przypadku bankructwa. Ryzyko jest przecież wpisane w tego typu projekty.
[srodtytul]Poszukaj sponsora[/srodtytul]
Jak znaleźć instytucje, którym udało się uzyskać unijne dotacje? Jak wspomnieliśmy, konkursy dla nich organizuje PARP. Następnie Agencja ocenia projekty, wybiera najlepsze i podpisuje ze zwycięzcami umowy o dofinansowanie. Dlatego to na jej stronie internetowej należy szukać odpowiednich informacji o takich umowach i projektach rekomendowanych do wsparcia.
W tym celu wystarczy wejść na stronę [link=http://www.parp.gov.pl/index/main/]www.parp.gov.pl[/link]. Następnie wybrać po kolei zakładki „Innowacyjna gospodarka” i „działanie 3.1” (znajdują się po lewej stronie), a następnie zakładkę „lista wniosków zatwierdzonych do dofinansowania” lub „listy podpisanych umów” (wyświetlają się po prawej stronie).
Później pozostaje już tylko skontaktować się z wybranym podmiotem i od niego dowiadywać się, co należy dokładnie zrobić, aby zgłosić pomysł na biznes, i jakie warunki spełnić.
[ramka][b]Kto dostał już pieniądze[/b]
Przykładowe instytucje z różnych województw, które otrzymały unijne dotacje z 3.1 PO IG
- Fundacja Towarzystwo Ekonomiczno-Społeczne (Brwinów, mazowieckie)
- Miasteczko Multimedialne sp. z o.o. (Nowy Sącz, małopolskie)
- Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy „Nowe Media” (Olsztyn, warmińsko-mazurskie)
- Bielski Park Technologiczny Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji sp. z o.o. (Kaniów, śląskie)
- Wrocławskie Centrum Badan EIT+ sp. z o.o. (Wrocław, dolnośląskie),
- Wrocławski Medyczny Park Naukowo-Technologiczny sp. z o.o. (Wrocław, dolnośląskie)
- Agencja Rozwoju Regionalnego „ARLEG” S.A. (Legnica, dolnośląskie)[/ramka]