Odpowiedzi na powyższe pytania znajdujemy w przepisach działu VIII[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037] kodeksu pracy[/link].

Zgodnie z art. 183 § 1 k.p. pracownikowi przyjmującemu na wychowanie dziecko w wieku do siedmiu lat na warunkach rodziny zastępczej (za wyjątkiem zawodowych rodzin zastępczych) przysługuje urlop na zasadach urlopu macierzyńskiego.

Przy przyjęciu jednego dziecka jego wymiar wynosi 20 tygodni. W praktyce może się pojawić wątpliwość w związku z treścią § 2 powołanego przepisu ograniczającego urlop do dziewięciu tygodni. Należy jednak uznać, iż ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadku, w którym dziecko ukończyłoby siódmy rok życia w trakcie udzielonego urlopu.

Zatem nie w omawianym przypadku.Odnośnie urlopu wychowawczego należy wskazać na art. 186 § 1 k.p. Stosownie do jego treści urlop wychowawczy w wymiarze do trzech lat przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej sześć miesięcy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie czwartego roku życia.

Z uwagi na fakt, że w tym przypadku dziecko ma lat pięć, pracownik nie nabędzie prawa do urlopu wychowawczego. Wyjątkowo, jeżeli z uwagi na stan zdrowia dziecka (np. niepełnosprawność) wymaga ono stałej opieki, urlop wychowawczy, w wymiarze trzech lat, może zostać udzielony w okresie do czasu ukończenia przez nie 18. roku życia.

[b]A czy ta pracownica ma prawo korzystać z urlopu okolicznościowego dla osób wychowujących dzieci do lat 14, tj. z dwóch dni urlopu w roku do ukończenia przez dziecko tego wieku?[/b]

Objęty pytaniem pracownik nie doznaje ograniczeń co do korzystania z urlopu okolicznościowego dla osób wychowujących dzieci.

Zgodnie z art. 188 k.p. przysługuje on każdemu pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat.Istotne jest także to, że wskazane uprawnienia nie zależą od wymiaru zatrudnienia pracownika.

[i]Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Mamiński & Wspólnicy[/i]