Ministerstwo Gospodarki w projekcie ustawy, która ma ułatwić życie firmom, przekazuje złe wieści prawnikom. [b]Firmy będą mogły jako pełnomocników procesowych wynająć nie tylko radców prawnych bądź adwokatów, ale też specjalistów bez uprawnień prawniczych[/b].
„Przedsiębiorca powinien jako profesjonalny uczestnik rynku samodzielnie zdecydować, czy rodzaj sprawy, jej waga dla jego interesów, wysiłek włożony w jej przygotowanie i uczestniczenie w jej prowadzeniu uzasadnia samodzielne działanie czy też wymaga pomocy prawnej” – tłumaczy resort w uzasadnieniu do projektu ustawy i podkreśla, że firma powinna mieć swobodę w decydowaniu, kto będzie jej pełnomocnikiem.
[srodtytul]Taniej u komornika[/srodtytul]
Na nowych regulacjach mogą też stracić komornicy. Teraz pobierają od wierzycieli opłatę stałą w wysokości 3 proc. przeciętnego wynagrodzenia, gdy otrzymają zlecenie poszukiwania majątku dłużnika. Brak terminowej wpłaty traktują jako powód do zwrotu wniosku.
Ponadto w praktyce opłata obciąża wierzyciela, choć egzekucje nie są skuteczne. [b]Ma więc zostać obniżona o jedną trzecią. Komornik zarobi więcej wtedy, gdy wyegzekwowanie zadłużenia okaże się skuteczne[/b]. Ma to zachęcić do sprawniejszego ściągania należności opiewających na niskie kwoty.
[srodtytul]Biura wciąż w rejestrze[/srodtytul]
Projekt zakłada, że [b]organizatorzy i pośrednicy turystyczni nie będą się musieli wpisywać do rejestru działalności regulowanej.[/b]
Nie oznacza to jednak, że urlopowicze nie mogliby sprawdzać w pewnym źródle, czy biuro, z którym jadą, jest bezpieczne. Nadal będzie bowiem działać centralna ewidencja organizatorów i pośredników turystycznych. Będzie ona zbierała dane o zawartych przez biura umowach ubezpieczenia i gwarancjach bankowych.
[b]Łatwiej będzie zostać przewodnikiem turystycznym lub pilotem.[/b] Nie trzeba już kończyć specjalistycznych kursów praktycznych i teoretycznych, by przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego. Turyści z zagranicy prościej odzyskają zapłacony w Polsce VAT, bo rozliczenia będą dokonywane nie tylko w gotówce, ale też np. przelewem na rachunek bankowy.
Znikną licencje dla prowadzących pośrednictwo przy przewozie rzeczy. Radni miast i gmin nie będą mogli limitować wydawania nowych licencji na dany rok.
Zezwolenia na przewozy regularne na terenie kraju będą teraz wydawane na czas nieokreślony, a nie tylko na pięć lat. Podobnie będzie z zaświadczeniami na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy.
Zmiany czekają też służbę zdrowia. [b]Członkostwo w izbach lekarskich przestanie być obowiązkowe. Mniej formalności czeka lekarzy (i pielęgniarki) przy zakładaniu indywidualnej działalności. [/b] Branży leasingowej i motoryzacyjnej ma pomóc możliwość korzystania z leasingu aut osobowych przez zwykłych konsumentów, a nie tylko firmy. Leasingodawcy mają zyskać na rozliczeniach podatkowych, choć nabywcom nie przysługiwałyby żadne ulgi. Inny ukłon w kierunku motoryzacji to rozszerzenie prawa do pełnego odliczania VAT przy zakupie pojazdów specjalnych. Teraz dotyczy to np. koparek, bankowozów, ładowarek, na listę lada moment trafią też auta pogrzebowe, pogotowia technicznego, ambulanse, auta-sklepy i pożarnicze.
[ramka][b]Poprawią luki i niekonsekwencje[/b]
- W okresie zawieszenia działalności firmy zapłacimy niższy podatek od nieruchomości. Stawki spadną dwukrotnie w stosunku do gruntów, a dla budynków i ich części – trzykrotnie.
- W jednym okienku załatwimy więcej spraw rejestracyjnych, w tym zgłoszenie podatkowe VAT-R, wybór formy opodatkowania (PIT-16) oraz zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych na formularzach ZUS ZUA, ZUS ZCNA i ZUS ZZA.
- Z obrotu znikną zaświadczenia o wpisie do rejestru REGON.
- Papierowych druków RMUA nie trzeba będzie rozdawać pracownikom co miesiąc, ale mają być udostępniane jedynie raz do roku (do 28 lutego kolejnego roku).
- Na karcie podatkowej działać będą placówki handlowe zatrudniające nawet pięć osób (teraz – trzy osoby).[/ramka]