Działalność nierejestrowana - jakie warunki należy spełnić

W ramach wprowadzenia Konstytucji biznesu od 30 kwietnia 2018 r. funkcjonuje tzw. działalność nierejestrowana, zwana inaczej działalnością nierejestrową czy działalnością na próbę. Polega na tym, że osoba fizyczna nieprowadząca do tej pory działalności może ją prowadzić bez większych formalności, do momentu, gdy nie przekroczy określonej kwoty przychodów.

Publikacja: 13.09.2018 05:00

Foto: Fotolia.com

Warunki, które należy spełnić, aby działalność nierejestrowana zaistniała, wymienia art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, wchodząca w skład Konstytucji biznesu. Zgodnie z nim, działalność nierejestrowana to taka, z której miesięczny przychód nie przekracza 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Działalność nierejestrowaną może prowadzić osoba, która nie wykonywała działalności gospodarczej przez ostatnich 60 miesięcy.

W 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2100 zł brutto. Zatem działalność nierejestrowaną można prowadzić, jeśli miesięczny przychód nie przekracza 1050 zł. W razie przekroczenia tego limitu, przedsiębiorca musi zarejestrować działalność składając wniosek CEIDG-1 w ciągu 7 dni. Wówczas staje się ona działalnością gospodarczą. Co ważne, działalność nierejestrowana nie może być wykonywana w formie spółki cywilnej.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki