Miał być lep, będzie deska ratunku - pożyczki na założenie działalności dla osób wracających do Polski komentuje Mateusz Rzemek

Pożyczki na założenie działalności dla osób wracających do Polski wyglądają raczej jak ostatnia deska ratunku dla tych, co im się za granicą nie powiodło, a nie zachęty dla kreatywnych rodaków.

Publikacja: 31.07.2018 11:24

Miał być lep, będzie deska ratunku - pożyczki na założenie działalności dla osób wracających do Polski komentuje Mateusz Rzemek

Foto: AdobeStock

Nisko oprocentowana pożyczka w wysokości ponad 80 tys. zł do spłaty w ciągu siedmiu lat to może być trochę za mało, aby zachęcić rodaków do powrotu do kraju. Pożyczka została wpisana do nowej ustawy o rynku pracy, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Problem w tym, że nowe przepisy przewidują sporo ograniczeń przy jej udzielaniu. Poza oczywistym, dotyczącym niekaralności wnioskodawcy, pozostałe powodują, że z tej „zachęty" będą mogły korzystać wyłącznie osoby, którym pobyt za granicą nie przyniósł spodziewanych korzyści. Wcześniej czy później i tak więc wróciłyby do Polski. Z pożyczki nie skorzysta bowiem osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przepis jest tak ogólnie sformułowany, że przy rozpatrywaniu wniosku o pożyczkę nietrudno sobie wyobrazić, że pod uwagę będą brane nie tylko okresy prowadzenia działalności w Polsce, ale także poza jej granicami. A powinno być wręcz odwrotnie. Przepisy mają zachęcać do powrotu osoby, które za granicą osiągnęły sukces. Za taką zagraniczną działalność powinna być nawet ekstrapremia, zachęcająca do przeniesienia się z całym majątkiem i rodziną z powrotem nad Wisłę.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?