Kiedy można przenieść urlop ze starej umowy o pracę na nową

Zakończenie zatrudnienia rodzi obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni wypoczynku. Strony mogą go przenieść na czas trwania kolejnej zawieranej umowy, jeśli w zatrudnieniu nie będzie przerwy.

Publikacja: 05.07.2018 06:40

Kiedy można przenieść urlop ze starej umowy o pracę na nową

Foto: Adobe Stock

- 7 stycznia 2018 r. skończyłam 60 lat. Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności. Od 15 stycznia do 26 lutego miałam urlop wypoczynkowy – 30 dni (zaległy, część bieżącego i 10 dni za niepełnosprawność). 26 lutego odebrałam świadectwo pracy i złożyłam w ZUS wniosek o emeryturę. 1 marca zatrudniłam się ponownie u tego samego pracodawcy na tych samych warunkach. Jak wygląda moja sytuacja urlopowa? Pracodawca powiedział, że mój urlop to 13 dni, „których nie wykorzystałam i przeszedł" on na następną umowę o pracę. Jednocześnie nadmieniam, że posiadam 47-letni staż pracy. Przed przejściem na emeryturę pracodawca nie wypłacił mi ekwiwalentu za urlop, nie wykorzystałam całego urlopu – zostało 9 dni. Przeszły one na nową umowę o pracę, tzn. że jest to urlop za 2018 r. – od marca do grudnia 2018 r.? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama