Aktualizacja: 19.04.2025 20:35 Publikacja: 02.12.2021 17:03
Foto: AdobeStock
Pod koniec września rząd przedstawił obszerny projekt nowej ustawy o cmentarzach, który przewiduje rewolucję w organizacji branży pogrzebowej i funkcjonowaniu cmentarzy. Nowe przepisy mają wejść w życie już w czerwcu przyszłego roku. Wokół projektu zrobiło się głośno, gdy się okazało, że rodziny będą mogły stracić prawo do grobów, w których spoczywają ich bliscy. Czy to prawda?
Nic takiego nie wynika z tego projektu i trzeba mieć naprawdę dużo złej woli, aby odnajdywać w nim te zmiany. Projekt nie zmienia prawa fundatora do grobu i rozporządzania nim, ma jednak na celu załatwienie problemu, jaki obecnie bardzo często ma miejsce na cmentarzach, a mianowicie odpowiedzialności zarządców i właścicieli cmentarzy za bezpieczeństwo na samych nekropoliach (śliskie nawierzchnie chodników, starodrzew i łamiące się gałęzie, które powodują uszkodzenia pomników i stwarzają zagrożenie dla osób odwiedzających). Chodzi również o przypadki, gdy minęło już 20 lat od opłaty za grób, nie ma jednak fundatora, który sam zmarł, nie ma więc komu opiekować się danym miejscem. A bywa, że taki stary grób zaczyna stwarzać zagrożenie dla osób w jego otoczeniu. Drzewo, które wyrosło na takiej kwaterze, ma złamaną gałąź, której nie ma komu usunąć. Zarządcy cmentarzy powinni mieć prawo i obowiązek dbania o takie miejsca i interweniowania w potrzebie. Tymczasem obecnie całą odpowiedzialność ponosi firma pogrzebowa organizująca pochówek na danym cmentarzu. Uważam, że zarządcy cmentarzy powinni mieć ubezpieczenia, z których pokrywane byłyby odszkodowania za wszelkie tego typu szkody.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas