Aktualizacja: 06.12.2021 07:38 Publikacja: 07.12.2021 11:52
Foto: Fotorzepa / Bartosz Jankowski
Samorządy podliczają,ile stracą na podatkowych zmianach z Polskiego Ładu. Czy to prawda, że jednym z problemów może okazać się również nowy podatek minimalny, który rykoszetem uderzy w inwestycje realizowane w oparciu o partnerstwo publiczno-prawne, tzw. PPP?
Niestety, okazuje się, że takie ryzyko jest poważne. Jest to związane z modelem rozliczeń przy inwestycjach realizowanych w ramach PPP. Z reguły projekty te polegają na wybudowaniu określonego obiektu/infrastruktury przez partnera prywatnego i rozłożeniu płatności na raty na cały okres obowiązywania umowy PPP – 10, 20, a nawet 30 lat. Z kolei z perspektywy podatkowej partner prywatny jest zobowiązany do wykazania przychodu z tytułu wykonanych usług budowlanych już w momencie oddania obiektu do używania. Przykładowo, partner prywatny buduje basen, wystawia fakturę i podatkowo jest zobowiązany do rozliczenia całej inwestycji od razu. W momencie zakończenia prac budowlanych musi zatem rozliczyć cały VAT i wykazać przychód na gruncie podatku dochodowego, pomimo iż zapłata jest rozłożona w czasie. Po oddaniu obiektu do używania najczęściej partner prywatny przez cały pozostały okres realizacji umowy PPP otrzymuje przychody z tytułu obsługi takiego obiektu.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas