Nowe przepisy wymuszą na firmach wdrożenie compliance

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad Ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Nowe regulacje zakładają sankcje nawet do 30 milionów złotych. Sposobem, aby ich uniknąć jest wdrożenie systemu compliance.

Aktualizacja: 22.03.2021 11:06 Publikacja: 22.03.2021 10:28

Nowe przepisy wymuszą na firmach wdrożenie compliance

Foto: Adobe Stock

Projektowane zmiany diametralnie zmienią zasady odpowiedzialności przedsiębiorstw. Zgodnie z projektem firmy będą ponosiły odpowiedzialność nie tylko za przestępstwa popełnione przez ich kierownictwo, ale także za przestępstwa popełnione przez podwykonawców, czy pracowników jeżeli firma choćby pośrednio uzyskała korzyść z jego popełnienia.

Na czym polega pośrednie uzyskanie korzyści? Wyobraźmy sobie sytuację, że przedsiębiorstwo korzysta z usług zewnętrznej firmy odbierającej odpady. Firma została wybrana ze względu na przedstawienie najkorzystniejszej oferty cenowej. Następnie okazało się, że zamiast odpady utylizować, firma wylewa je do rzeki, co stanowi przestępstwo. Ponieważ przedsiębiorstwo, które zleciło utylizację odpadów uzyskało korzyść w postaci zapłaty niższej ceny niż rynkowa, to na mocy nowych przepisów będzie zobowiązane do ich zwrotu.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki