Krajowy Rejestr Sądowy funkcjonuje od 17 lat. Mimo wielu modyfikacji, zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, wciąż nie odpowiada on współczesnym realiom. Projekt nowelizacji przepisów w tej kwestii trafił już do do Sejmu.
– KRS większości polskich przedsiębiorców kojarzy się dziś z biurokratyczną mitręgą i traceniem ogromnej ilości czasu. Przewlekłość w załatwianiu spraw sprawia, że przedsiębiorstwa, które mogłyby tworzyć nowe miejsca pracy i rozwijać nasz kraj, stoją w miejscu, bo czekają na załatwienie formalności biurokratycznych – powiedział w środę na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
Michał Woś, podsekretarz stanu w MS, nadzorujący prace nad projektem, podkreślił, że to właśnie procedury związane z KRS są wąskim gardłem życia gospodarczego w Polsce.
– Spowodowane jest to mnóstwem papierowych wniosków, które są przerzucane z pokoju do pokoju. Musi być papier, musi być pieczątka, wszystko jest wkładane do akt. Chcemy z tym skończyć, doprowadzić do prawdziwej rewolucji i realnych ułatwień dla przedsiębiorców – mówił wiceminister.
Dziś przedsiębiorcy muszą wypełniać wiele skomplikowanych papierowych formularzy i załączników. Popełnione przy tym błędy powodują, że blisko jedna czwarta wniosków do KRS jest zwracana w celu poprawienia lub uzupełnienia, co znacznie wydłuża załatwienie sprawy. To dużo, zważywszy że rocznie do sądów wpływa ich. ok. 1 mln.
Projekt przewiduje, że od 1 marca 2020 r. wszystkie wnioski do KRS będą obowiązkowo mieć postać elektroniczną. System ma też zawierać liczne podpowiedzi, takie jak możliwość wyboru opcji z listy czy wskazanie pól, które muszą być wypełnione. Powinno to znacznie ograniczyć liczbę niekompletnych wniosków.
Także sprawozdania finansowe będą składane do KRS wyłącznie w formie elektronicznej. Nie będzie też konieczne powtórne składanie go do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. Sprawozdanie zostanie tam automatycznie skierowane z KRS.
Do korzystania z systemu wymagany będzie kwalifikowany podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanych ePUAP.
Cała korespondencja między sądem a przedsiębiorcą (wszelkie wezwania, zarządzenia i postanowienia, w tym to kończące sprawę) będzie prowadzona w systemie informatycznym. Przedsiębiorca będzie informowany na podany adres mailowy o otrzymaniu pisma sądowego. Będzie też mógł sprawdzić online, na jakim etapie jest jego sprawa, zamiast dzwonić lub jeździć osobiście do sądu.
Akta rejestrowe będą bezpłatnie dostępne na specjalnym portalu, wraz ze wszystkimi dokumentami.
Na czasie zyskają też sądy, których pracownicy nie będą już musieli ręcznie przepisywać do systemu danych z formularza. Projekt zakłada również wpisywanie w Dziale IV zaległości wobec fiskusa, ZUS czy urzędu celnego, dopiero gdy przekroczą one 2 tys. zł. Nie będzie więc trzeba wpisywać drobnych, incydentalnych należności.
Kolejnym ułatwieniem dla firm ma być stworzenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. Będą tam wpisywane podlegające zgłoszeniu do KRS akty notarialne. Przedsiębiorca będzie musiał jedynie podać numer wypisu z Repozytorium, a dokument zostanie automatycznie dołączony do wniosku.
Polski system ma być też spójny połączonych rejestrów w krajach UE (BRIS). Informacje o spółkach z innych państw UE będą dostępne na portalu e-Justice, prowadzonym przez Komisję Europejską. ©?