Nie każda godzina pracy w wolną sobotę to nadgodziny

Pracę w szóstym dniu tygodnia trzeba zrekompensować udzieleniem innego dnia wolnego. Jednak pracodawca „oddaje" w ten sposób tylko tyle godzin, przez ile zatrudniony na co dzień pracuje. Bywa więc, że konieczne są dalsze rozliczenia.

Aktualizacja: 18.11.2017 13:34 Publikacja: 18.11.2017 10:30

Nie każda godzina pracy w wolną sobotę to nadgodziny

Foto: 123RF

- Pracownik pracuje na 3/4 etatu, po 6 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Zgodnie z umową, po przepracowaniu 7 godzin przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie. Został wezwany do pracy w sobotę i przepracował 9 godzin. W jaki sposób rozliczyć tę pracę? Czy dodatkowe wynagrodzenie przysługuje także za pracę w sobotę, czy też każda praca w tym dniu to dla niego nadgodziny? – pyta czytelnik.

Pracownik powinien otrzymać do końca okresu rozliczeniowego dzień wolny. To zrekompensuje mu dodatkowo przepracowany dzień i jednocześnie 6 z 9 godzin sobotniej pracy. Natomiast za 7. i 8. godzinę pracy przysługuje mu wynagrodzenie, przy czym za pracę w ósmej godzinie należy mu wypłacić również 50-proc. dodatek. Dziewiąta godzina to godzina nadliczbowa, którą trzeba zrekompensować na zasadach dotyczących pracy nadliczbowej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki