Nie każda godzina pracy w wolną sobotę to nadgodziny

Pracę w szóstym dniu tygodnia trzeba zrekompensować udzieleniem innego dnia wolnego. Jednak pracodawca „oddaje" w ten sposób tylko tyle godzin, przez ile zatrudniony na co dzień pracuje. Bywa więc, że konieczne są dalsze rozliczenia.

Aktualizacja: 18.11.2017 13:34 Publikacja: 18.11.2017 10:30

Nie każda godzina pracy w wolną sobotę to nadgodziny

Foto: 123RF

- Pracownik pracuje na 3/4 etatu, po 6 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Zgodnie z umową, po przepracowaniu 7 godzin przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie. Został wezwany do pracy w sobotę i przepracował 9 godzin. W jaki sposób rozliczyć tę pracę? Czy dodatkowe wynagrodzenie przysługuje także za pracę w sobotę, czy też każda praca w tym dniu to dla niego nadgodziny? – pyta czytelnik.

Pracownik powinien otrzymać do końca okresu rozliczeniowego dzień wolny. To zrekompensuje mu dodatkowo przepracowany dzień i jednocześnie 6 z 9 godzin sobotniej pracy. Natomiast za 7. i 8. godzinę pracy przysługuje mu wynagrodzenie, przy czym za pracę w ósmej godzinie należy mu wypłacić również 50-proc. dodatek. Dziewiąta godzina to godzina nadliczbowa, którą trzeba zrekompensować na zasadach dotyczących pracy nadliczbowej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama