Relacje stron określi treść kontraktu menedżerskiego

Kontrakt menedżerski pozwala bardzo elastycznie uregulować warunki zarządzania przedsiębiorstwem i wzajemne zobowiązania stron. Przede wszystkim musi on jednak przesądzać o samodzielności menedżera.

Publikacja: 10.08.2017 06:30

Relacje stron określi treść kontraktu menedżerskiego

Foto: 123RF

Z formalnego punktu widzenia kontrakt menedżerski nie należy do umów nazwanych, której elementy wynikają z przepisów prawa. Jest on kwalifikowany jako umowa o świadczenie usług, do której na podstawie art. 750 kodeksu cywilnego odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy dotyczące umowy zlecenia. Niemniej jednak takie umowy funkcjonują, a praktyka wykształciła ich nazwę ze względu ich przedmiot i strony.

Przedmiotem kontraktu menedżerskiego jest świadczenie usług zarządzania. W literaturze przedmiotu można się spotkać z definicją, zgodnie z którą kontrakt menedżerski jest umową, na podstawie której przedsiębiorca zleca zarządzającemu zarządzanie przedsiębiorstwem w jego imieniu (rzadziej w imieniu własnym), na rzecz i w interesie przedsiębiorcy zlecającego oraz na jego rachunek i ryzyko. Kontrakt menedżerski powinien zatem charakteryzować się tym, że jego zawarcie stanowi upoważnienie dla menedżera do samodzielnego podejmowania czynności faktycznych i prawnych dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem (tak: wyrok Sądu Najwyższego z 12 listopada 2014 r., I UK 126/14 oraz z 4 kwietnia 2002 r., I PKN 776/00).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki