Relacje stron określi treść kontraktu menedżerskiego

Kontrakt menedżerski pozwala bardzo elastycznie uregulować warunki zarządzania przedsiębiorstwem i wzajemne zobowiązania stron. Przede wszystkim musi on jednak przesądzać o samodzielności menedżera.

Publikacja: 10.08.2017 06:30

Relacje stron określi treść kontraktu menedżerskiego

Foto: 123RF

Z formalnego punktu widzenia kontrakt menedżerski nie należy do umów nazwanych, której elementy wynikają z przepisów prawa. Jest on kwalifikowany jako umowa o świadczenie usług, do której na podstawie art. 750 kodeksu cywilnego odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy dotyczące umowy zlecenia. Niemniej jednak takie umowy funkcjonują, a praktyka wykształciła ich nazwę ze względu ich przedmiot i strony.

Przedmiotem kontraktu menedżerskiego jest świadczenie usług zarządzania. W literaturze przedmiotu można się spotkać z definicją, zgodnie z którą kontrakt menedżerski jest umową, na podstawie której przedsiębiorca zleca zarządzającemu zarządzanie przedsiębiorstwem w jego imieniu (rzadziej w imieniu własnym), na rzecz i w interesie przedsiębiorcy zlecającego oraz na jego rachunek i ryzyko. Kontrakt menedżerski powinien zatem charakteryzować się tym, że jego zawarcie stanowi upoważnienie dla menedżera do samodzielnego podejmowania czynności faktycznych i prawnych dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem (tak: wyrok Sądu Najwyższego z 12 listopada 2014 r., I UK 126/14 oraz z 4 kwietnia 2002 r., I PKN 776/00).

Pozostało 87% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Prawo w firmie
Należyta staranność to nie bat na przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo w firmie
Czy kupowanie fałszywych opinii w internecie da korzyści podatkowe?