Reklama
Rozwiń

Błędne wypowiedzenie też jest skuteczne

Niezależnie od tego, jaką nieprawidłowość popełni pracodawca, wręczając podwładnemu wypowiedzenie, nie powoduje to nieważności tego oświadczenia. Rodzaj błędu ma jednak znaczenie, jeśli chodzi o roszczenia podwładnego.

Publikacja: 06.04.2017 06:20

Błędne wypowiedzenie też jest skuteczne

Foto: 123RF

Nieprawidłowe wypowiedzenie to takie, które albo narusza przepisy o wypowiadaniu umów albo jest nieuzasadnione. Uprawnia ono pracownika do wystąpienia do sądu. Dotyczy to umów o pracę na czas nieokreślony lub wypowiadanych na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Z uwagi na odpowiednie stosowanie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę do wypowiedzenia zmieniającego, powyższy podział kodeksowy dotyczy także wypowiedzenia zmieniającego.

Oznacza to jednocześnie, że kodeks pracy nie przewiduje w żadnym przypadku nieważności wypowiedzenia umowy o pracę czy wypowiedzenia zmieniającego. Przeciwnie, z orzecznictwa oraz wypowiedzi ekspertów wynika, że naruszające przepisy czy nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę prowadzi do rozwiązania umowy. Jeżeli pracownik odwoła się do sądu pracy, ten może orzec o przywróceniu do pracy albo o odszkodowaniu.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego