Reklama
Rozwiń

Odpowiedzią na dyscyplinarkę nie może być dyscyplinarka

Jeśli pracownik zwolnił się w trybie pilnym, powołując się na rażące naruszenie przez szefa obowiązków względem niego, pracodawca nie może go zwolnić natychmiast za rzucenie pracy.

Publikacja: 20.12.2016 05:40

Odpowiedzią na dyscyplinarkę nie może być dyscyplinarka

Foto: 123RF

- Pracownik zwolnił się w trybie dyscyplinarnym – zarzucił, że podrobiłem jego podpis na umowie o pracę i, że nie wiedział, że został zatrudniony na stanowisku pracownika administracyjnego. Zażądał także odszkodowania. Gdy odmówiłem jego wypłaty, skierował sprawę do sądu pracy. Czy po otrzymaniu odpis pozwu mogę wręczyć mu „wilczy bilet" za porzucenie pracy? – pyta czytelnik.

Pracownik może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia m.in. wtedy, gdy pracodawca dopuści się wobec niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków (art. 55 § 11 k.p.). Przysługuje mu wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeśli jest zatrudniony na czas określony – w wysokości pensji za czas, do którego umowa miał trwać, nie więcej niż za czas wypowiedzenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego