Zakładanie firmy: Jaki wybrać model biznesowy

Czasami warto, by przedsiębiorca zrewidował formy prowadzonej działalności i przeprowadził restrukturyzację. Rekomendowany model zmian powinien zależeć od ostatecznych planów gospodarczych.

Aktualizacja: 20.11.2016 16:40 Publikacja: 20.11.2016 16:29

Technologiczny start-up można rozwinąć jako spółkę cywilną.

Technologiczny start-up można rozwinąć jako spółkę cywilną.

Foto: 123RF

Zmieniające się przepisy, zwłaszcza podatkowe wpływają na prowadzenie biznesu, modele organizacyjne i wykorzystywane struktury. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi wskazującej, jaka forma prawna i jaki model jest odpowiedni dla zaplanowanego przedsięwzięcia gospodarczo-inwestycyjnego. Jest to kwestia indywidualna, wymagająca precyzyjnej analizy, której powinien zostać poddany, nawet skład osobowy właścicieli firmy. Inaczej wygląda struktura firmy rodzinnej, a inaczej przedsiębiorstwa prowadzonego przez obce osoby. Ogromne znaczenie ma zakres i rodzaj prowadzonej działalności. Niektóre typy biznesu nie mogą być realizowane w ramach danej formy, nie można prowadzić banku prywatnego w ramach innej struktury niż spółka akcyjna. Istotna jest skala przychodów i rentowności, ponieważ niektóre modele są kosztowne, aczkolwiek korzystne na wielu płaszczyznach. Inaczej sytuacja wygląda w firmach o ugruntowanej pozycji, a inaczej w podmiotach wchodzących na rynek z zamiarem pozyskania finansowania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki