Pracownikom – ojcom biologicznym i adopcyjnym, wychowującym dziecko należy się 14 dni urlopu ojcowskiego. Wolne dostaną w trakcie zatrudnienia, a więc także w okresie wypowiedzenia umowy. Podczas wypowiedzenia zatrudniony ma nadal status pracownika, a więc przysługuje mu prawo do tego wolnego.
Urlop ojcowski jest płatny i zatrudniony dostaje wtedy zasiłek macierzyński. Ten, kto nie wykorzystał całego urlopu w czasie wypowiedzenia, po ustaniu zatrudnienia otrzyma zasiłek za pozostałe niewybrane dni z ZUS.
Przykład
W okresie wypowiedzenia pracownik złożył wniosek o urlop ojcowski na 2 tygodnie. Jego pierwszy dzień wypada w ostatnim dniu wymówienia. Faktycznie etatowiec będzie przebywał na tym urlopie jeden dzień, tylko do ustania umowy. Zasiłek macierzyński będzie mu jednak przysługiwał przez pełne 14 dni. Po ustaniu stosunku pracy świadczenie wypłaca ZUS.
Graniczna data
Urlop ojcowski liczy do 2 tygodni i nie zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Tyle samo wolnego dostanie tata jedynaka i bliźniąt. Nie ma też różnic w wymiarze tego urlopu dla ojca zatrudnionego na cały etat i niepełnoetatowca.
Urlop ojcowski należy się uprawnionemu nie dłużej niż:
- do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
- do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Urlop ojcowski wolno wziąć jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Będzie obejmował kolejne dni kalendarzowe, a więc także dni wolne, tj. soboty, niedziele, święta. Gdy pracownik nie weźmie tego urlopu, nie dostanie za to żadnej rekompensaty.
Tylko na wniosek
Podstawą udzielenia wolnego jest pisemny wniosek zainteresowanego. Powinien go złożyć nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca musi uwzględnić wniosek przekazany w wymaganym terminie. Jeśli pracownik złożył go np. na 5 dni przed startem urlopu, szef nie musi go udzielić.
—dr Anna Ryl
podstawa prawna: art. 2, art. 1823 § 1, art. 1823 § 11, art. 1823 § 2, art. 184 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1502; ost. zm. DzU z 2016 r., poz. 910)
podstawa prawna: art. 29a ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 372; ost. zm. DzU z 2016 r., poz. 960)
podstawa prawna: § 21 rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (DzU z 2015 r., poz. 2243)
Z dokumentami
Do wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego lub jego części pracownik dołącza:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów,
- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego na dziecko przysposobione,
- oświadczenie pracownika ojca wychowującego dziecko, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części,
- kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.