Aktualizacja: 05.09.2016 14:23 Publikacja: 05.09.2016 13:50
Agnieszka Zielińska
Foto: rp.pl
Jesteśmy w przededniu posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, na którym mają się odbyć ważne negocjacje pomiędzy branżą zatrudniającą pracowników tymczasowych a stroną związkową i rządem, który szykuje nowe rozwiązania dla tej branży. Podobno rząd chce wprowadzenia gwarancji bankowych, które się mają pojawić w nowych przepisach o zatrudnieniu pracowników tymczasowych - rozpoczął program prowadzący Mateusz Rzemek.
Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR: Branża już wcześniej wypracowała porozumienie ze związkami zawodowymi, że wszystkie podmioty prowadzące działalność w ramach pracy tymczasowej muszą stosować gwarancje finansowe lub ubezpieczenia w wysokości 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 100 tys. zł . Pieniądze te miały służyć pokryciu zaległych wynagrodzeń. Pomysł wprowadzenia gwarancji budził dość duży opór związany z tym, że wprowadzenie ograniczenia w postaci obowiązku stosowania gwarancji, mogłoby być naruszeniem regulacji międzynarodowych, które określają pewną swobodę działalności przedsiębiorstw w danym kraju. Te wątpliwości nadal są. Tematem jutrzejszego spotkania będzie rozpatrzenie innych scenariuszy, innych możliwości wprowadzenia dodatkowych obowiązków dla podmiotów z branży pracy tymczasowej.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W ciągu tygodnia nad Ukrainą strącono ok. 400 celów powietrznych różnego typu.
Strażacy starają się opanować pożary szalejące w Los Angeles od sześciu dni, wykorzystując sprzyjające warunki pogodowe i osłabnięcie wiatru, który wcześniej przyspieszał rozprzestrzenianie się ognia.
Spółka jawna będąca podatnikiem CIT pozostaje nim do dnia jej likwidacji lub wykreślenia z właściwego rejestru. Tak twierdzi fiskus. Zdaniem sądów utratę statusu podatnika CIT może również spowodować zmiana w składzie jej wspólników.
Chociaż w tym roku rodzimi inwestorzy nie będą mieli łatwo, będzie można powalczyć o zyski na GPW. Kluczem może być selekcja spółek do portfela.
Władze w Erywaniu postanowiły rozpocząć proces wstępowania do Unii Europejskiej. Rosja zagroziła bojkotem gospodarczym, Azerbejdżan – inwazją.
Minister finansów w nowym formularzu PIT-R (wersja 22) ujednolicił sposób wykazywania przychodów, jasno wskazując, że zastosowanie ma zasada kasowa, nie memoriałowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas