Ciąża nie zawsze przedłuży kontrakt

- Na zastępstwo pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym od 1 marca do końca października 2016 r. zatrudniliśmy pracownicę. Zastępująca dostarczyła nam właśnie zaświadczenie lekarskie, że jest w 4. miesiącu ciąży. Czy podlega szczególnej ochronie?

Co do zasady oczywiście tak by było przy zwykłej umowie okresowej. Zgodnie bowiem z art. 177 § 3 k.p. umowa o pracę na czas określony, która miałaby się rozwiązać po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłuża się do dnia porodu.

Ponieważ jednak pracownicę zatrudniono na zastępstwo, szef nie musi przedłużać umowy. Stanowi o tym art. 177 § 31 k.p. To wyjątek od ochrony przysługującej przyszłym matkom i angaż na zastępstwo automatycznie nie przedłuża się do dnia porodu.

Co prawda takiej pracownicy szef nie może wypowiedzieć umowy ani jej z nią rozwiązać. Ale i tak zakończy się ona z dniem powrotu do firmy nieobecnego etatowca.

Emeryt zastępca z dyscyplinarką

- Zatrudniam na zastępstwo osobę, której brakują 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Umowa na zastępstwo jest zawarta do końca 2016 r., bo tyle ma trwać urlop bezpłatny nieobecnego zastępowanego pracownika. Czy mogę rozwiązać angaż z zastępującym, ponieważ nie jestem zadowolony z wykonywanych przez niego zadań?

Nie. Umowa na zastępstwo to umowa terminowa, a starsi pracownicy mający takie angaże podlegają szczególnej ochronie z art. 39 k.p.

Zatrudniony na zastępstwo to taki sam pracownik jak każdy inny i w zasadzie podlega takim samym prawom i obowiązkom. Umowy wypowiedzieć nie można, ale ona i tak skończy się z upływem roku, gdy do pracy wróci nieobecny. Taki angaż wolno jednak rozwiązać bez wypowiedzenia z winy pracownika, jeżeli naruszył on swoje obowiązki służbowe.

Z prawem do urlopu

- W umowie o pracę na zastępstwo przewidziano, że trwa ona do powrotu osoby zastępowanej, ale nie ma określonej dokładnej daty. Jak liczyć urlop wypoczynkowy zastępcy?

W takiej sytuacji należy przyjąć, że zatrudnienie będzie trwać do końca roku kalendarzowego. Jeśli umowa na zastępstwo zostanie rozwiązana w trakcie roku kalendarzowego, bo wróci zastępowany pracownik, wobec zastępcy należy zastosować zasadę udzielania urlopu w wymiarze proporcjonalnym.

Zatrudniony na zastępstwo ma zasadniczo takie same podstawowe prawa i obowiązki jak pracownik zastępowany. Dlatego ma też prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar wynosi analogicznie 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy i stosuje się ogólne zasady liczenia należnego wypoczynku.