Aktualizacja: 10.07.2016 20:03 Publikacja: 10.07.2016 08:38
Za niewykorzystane wolne na szukanie pracy nie przysługuje ekwiwalent.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Pracownik objęty dwutygodniowym lub miesięcznym okresem wypowiedzenia ma prawo do 2 dni na szukanie pracy. Ten zaś, do którego stosuje się trzymiesięczny okres wypowiedzenia, ma prawo wziąć 3 dni wolne na szukanie zatrudnienia. Oczywiście to uprawnienie przysługuje pracownikowi tylko wówczas, gdy stroną wypowiadającą umowę jest pracodawca. Jeśli podwładny sam wypowie umowę, musi się liczyć z odmową wolnego na szukanie zatrudnienia.
Płatne zwolnienie na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę to duże ułatwienie dla zwalnianej osoby. Niestety przepisy nie dają odpowiedzi na wiele wątpliwości praktycznych. Artykuł 37 kodeksu pracy wskazuje jedynie, że „pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy". Tak zwięzła regulacja może powodować problemy praktyczne. Nie odpowiada bowiem na kluczowe pytania – czy prawo do dni wolnych oznacza, iż pracownik podejmuje decyzję w sprawie terminu wykorzystania dni wolnych, czy decyzji tej pracodawca musi się podporządkować w każdej sytuacji – a jeżeli nie, to czy i kiedy może odmówić.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Luty 2025 roku przyniósł zastopowanie długotrwałego, trwającego nieprzerwanie przez 19 miesięcy wzrostu importu używanych samochodów.
W strukturze krajowych oszczędności przeważają depozyty i lokaty, ale to mało efektywny sposób budowania kapitału emerytalnego. Z drugiej strony zagraniczna konkurencja jest coraz bardziej agresywna.
Czego brakuje, żeby system transportowy uznać za w pełni funkcjonalny? Jaka jest przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego? M.in. o tym będzie mowa na Europejskim Kongresie Gospodarczym (23–25 kwietnia, Katowice).
Technologia znacząco ułatwia nam życie, szczególnie dzięki gadżetom elektronicznym, które pozwalają na łatwiejsze wykonywanie codziennych obowiązków. W naszym artykule opowiemy Wam o 7 gadżetach elektronicznych, które warto mieć w domu – ułatwią one codzienne funkcjonowanie na każdym poziomie życia.
Dołącz do projektu REPowerEU – Zielona Transformacja Energetyczna dla Samorządów Lokalnych
Jednym ze znaków rozpoznawczych wydarzenia jest duży nacisk na dyskusje o energetyce i jej transformacji. Nie inaczej będzie w tym roku.
Podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach zawarto porozumienie umożliwiające obniżenie emisji CO2 i kosztów ogrzewania w Inowrocławiu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas