Aktualizacja: 06.07.2016 07:00 Publikacja: 06.07.2016 07:00
Problematyka związana z urządzeniami przesyłowymi jest ważna dla wielu właścicieli nieruchomości. Dotyka ona też przedsiębiorców. Z jednej strony - przedsiębiorców przesyłowych, których zadaniem jest ustanawianie służebności przesyłu i wprowadzanie ograniczeń w zagospodarowaniu nieruchomości prywatnych. Z drugiej zaś dotyczy również innych przedsiębiorców, którzy mogą być właścicielami takich nieruchomości
Pamiętać trzeba, że niezależnie od uregulowań prawnych (art. 3051– 3054 kodeksu cywilnego) stan faktyczny może być bardzo różny. Często bowiem konkretne urządzenia przesyłowe, czyli służące do przesyłania pary, gazu, energii elektrycznej zostały posadowione na gruncie bez konkretnej podstawy prawnej. W takiej sytuacji przedsiębiorca przesyłowy, który urządzenie posadowił – lub jego następca prawny – oczekuje zwykle na stwierdzenie zasiedzenia swojej służebności przesyłu. Umożliwia mu to usankcjonowanie aktualnego stanu faktycznego, czyli potwierdzenie, że za zlokalizowane urządzenia przesyłowe nie należy się i nie będzie się należeć w przyszłości wynagrodzenie dla właściciela nieruchomości. Natomiast, gdy zasiedzenie służebności przesyłu nie zostanie stwierdzone, właściciel nieruchomości może zażądać przed sądem formalnego ustanowienia służebności, tym razem już za odpowiednim wynagrodzeniem.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas