Czy przed przeniesieniem pracownika na inne stanowisko w trybie art. 42 § 4 kodeksu pracy pracodawca powinien zasięgnąć jego opinii? Czy pracownik może odmówić zmiany stanowiska?
Podstawową instytucją stosowaną przy zmianie pracownikowi warunków pracy i płacy jest wypowiedzenie zmieniające. Zgodnie z art. 42 kodeksu pracy przepisy o wy- powiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Wypowiedzenie takie uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi na piśmie zaproponowano nowe warunki. Jeśli pracownik odmawia przyjęcia podanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Ten zaś zależy od długości zatrudnienia u pracodawcy.
Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. Jeśli go nie ma, etatowiec może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia podanych warunków.
Wypowiedzenie dotychczasowych zasad pracy lub płacy nie jest jednak wymagane, gdy podwładnemu powierza się, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, inną pracę niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Warunek – nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika (art. 42 § 4 k.p.). Po tym okresie pracodawca powinien przywrócić etatowca na poprzednie stanowisko albo wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające.
Pracodawca nie musi przy tym zasięgać zgody ani opinii pracownika, a jego odmowa może być potraktowana jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i skutkować rozwiązaniem angażu bez wypowiedzenia.
Anna Telec, radca prawny, prowadzi kancelarię prawa pracy