Reklama
Rozwiń

Jaka odpowiedzialność właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych

W przypadku stwierdzenia nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji w obiekt budowlany, które uniemożliwiają lub utrudniają użytkowanie go do celów mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego nakazuje usunięcie powstałych skutków takich działań lub przywrócenie stanu poprzedniego.

Publikacja: 25.03.2016 06:00

Jaka odpowiedzialność właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych

Foto: www.sxc.hu

Ustawa z 10 września 2015 roku o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (DzU z 2015 r., poz. 1549) weszła w życie 7 stycznia 2016 roku. Zmierza ona do zwiększenia ochrony lokatorów budynków mieszkalnych, w szczególności w związku z działaniami tzw. czyścicieli kamienic. Treść nowych przepisów jest jednak na tyle pojemna, że mogą one znaleźć zastosowanie nie tylko w przypadku działań „czyścicieli kamienic". Z pewnością powinni się z nimi zapoznać właściciele oraz zarządcy administrujący budynkami mieszkalnymi, ponieważ wprowadzane przepisy wiążą się z nowymi obowiązkami tych podmiotów w zakresie utrzymania obiektów budowlanych, w szczególności pod kątem potrzeb lokatorów. Naruszenie nowych przepisów przez właściciela lub zarządcę nieruchomości może pociągnąć za sobą odpowiedzialność administracyjną, a nawet karną.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego