W systemie zadaniowym miernikiem pracy jest prawidłowa realizacja wyznaczonych obowiązków

W systemie zadaniowym miernikiem pracy jest prawidłowa realizacja wyznaczonych obowiązków. Narzucone pracownikowi zajęcia nie mogą przekraczać przeciętnie ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Taki sposób pracy w większych zakładach określa układ zbiorowy pracy lub regulamin pracy, a obwieszczenie w małych firmach.

Publikacja: 22.03.2016 06:00

Zadaniowy czas pracy jest w pełni uzasadniony w przypadku handlowców

Zadaniowy czas pracy jest w pełni uzasadniony w przypadku handlowców

Foto: 123RF

Zadaniowy czas pracy to system, w którym miernikiem świadczenia pracy jest wykonanie zadania czy zadań, a nie upływ czasu (praca „od ... do ..."). Pracodawca nie narzuca tu rozkładu dziennego i godzinowego. Wskazuje jedynie okres niezbędny do realizacji powierzonych podwładnemu czynności, obowiązków. Rozliczenie pracy polega więc na prawidłowym wykonaniu zadań, natomiast rzeczywisty czas, kiedy podwładny to zrobi, jest niejako wtórny. Zadania trzeba jednak określić w taki sposób, aby można było je wykonać według ilościowych norm z art. 129 kodeksu pracy. Nie mogą więc przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo (w przyjętym okresie rozliczeniowym). Nie jest tu jednak konieczne ścisłe trzymanie się tych norm. Chodzi o „wykonalność" – pracownik działający ze zwykłą starannością ma być w stanie „zmieścić" się w nich i w określonym terminie po prostu wykonać umówioną pracę.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025