Ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 22 lutego 2016 r. (dalej: ustawa), wprowadziła wiele zmian w zasadach zatrudniania na podstawie umowy o pracę na czas określony. Przede wszystkim:

- pracodawca nie może już zatrudniać na podstawie terminowych umów dłużej niż 33 miesiące,

- każdą taką umowę można rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który zależy od długości zatrudnienia u danego pracodawcy,

- okresy wypowiedzenia są takie same jak te stosowane w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony, a więc wynoszą: dwa tygodnie (przy zatrudnieniu do sześciu miesięcy), miesiąc (gdy firmowy staż wynosi od sześciu miesięcy do trzech lat) i trzy miesiące (przy zatrudnieniu przekraczającym trzy lata).

W odróżnieniu natomiast od umów na czas nieokreślony nie ma obowiązku uzasadniania przyczyny wypowiedzenia umów na czas określony, co może być korzystne dla pracodawców.

Nowe przepisy mają zastosowanie nie tylko do umów zawieranych po 22 lutego 2016 r., ale także do tych zawartych wcześniej, w których na podstawie dotychczasowych regulacji przewidziano możliwość ich rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Chcąc rozwiązać taką umowę, pracodawca będzie musiał sprawdzić, czy powinien zastosować dłuższy okres wypowiedzenia. Zgodnie jednak z art. 16 ustawy przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów trwających 22 lutego br., które zostaną wypowiedziane po 22 lutego 2016 r., nie należy uwzględniać okresów zatrudnienia u danego pracodawcy przypadających przed dniem wejścia w życie ustawy.

Uwaga! Nowe przepisy, a więc i nowe okresy wypowiedzenia, nie mają zastosowania do umów istniejących 22 lutego br., które zawarto na krócej niż sześć miesięcy oraz dłuższych, w których strony nie przewidziały możliwości ich wypowiedzenia.

Pracodawcy nie mają obowiązku dostosować umów o pracę obowiązujących 22 lutego br. do nowych przepisów. Zgodnie jednak z art. 29 § 32 kodeksu pracy powinni informować na piśmie pracowników o nowej długości okresu wypowiedzenia. Mają to robić niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian.

Strony mają obowiązek aneksować dotychczasową umowę jedynie wtedy, gdy została ona zawarta na dłużej niż 33 miesiące. W takiej sytuacji, do 22 maja 2016 r., należy ją uzupełnić o informację o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy na tak długi okres. Nowe przepisy wskazują bowiem cztery przypadki, kiedy umowę na czas określony można zawrzeć na dłużej niż 33 miesiące. Są to:

- zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

- wykonywanie pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

- wykonywanie pracy przez okres kadencji,

- przypadek, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

Ustawa dodatkowo wskazuje, że zawarcie umowy na czas określony w tych przypadkach jest możliwe tylko wtedy, gdy służy to zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Zawarcie umowy na czas określony w sytuacji, gdy pracodawca wskazuje obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, wiąże się ponadto z koniecznością zawiadomienia o tym właściwego okręgowego inspektora pracy – w formie pisemnej lub elektronicznej, wraz ze wskazaniem przyczyn jej zawarcia. Termin na wykonanie tego obowiązku dla nowo zawieranych umów wynosi pięć dni od ich podpisania, natomiast dla umów już istniejących – pięć dni od wprowadzenia aneksu zawierającego wskazane wyżej niezbędne informacje.

Karolina Nowak-Różycka radca prawny w kancelarii Chajec Don-Siemion & Żyto