Aktualizacja: 28.02.2016 18:20 Publikacja: 28.02.2016 11:29
Foto: www.sxc.hu
Zaufanie przedsiębiorców, że ulokowane na rynkach środki będą mogli otrzymać w przyszłości wraz z wynagrodzeniem, powoduje, że mogą one sprawnie funkcjonować. Przeciwdziałanie przestępczości finansowej jest zatem istotnym elementem zaufania i efektywności rynków. Dlatego ustawodawca zdecydował się na rozszerzenie odpowiedzialności za pranie brudnych pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu. Chodzi też o wykorzystywanie do bezprawnych celów wirtualnych pieniędzy – tzw. bitcoinów. To skutek nowych przepisów kodeksu karnego, które obowiązują od 13 lutego 2016 r.. Zgodnie z nimi nawet osiem lat więzienia grozi tym, którzy wspomogą przestępców w ukrywaniu nielegalnie zdobytych majątków, środków płatniczych, papierów wartościowych czy nieruchomości. Chodzi o przyjmowanie, posiadanie, używanie, przekazywanie lub wywożenie za granicę, ukrywanie, dokonywanie transferu lub konwersji, pomoc w przenoszeniu ich własności lub posiadania. Ważne, by te przestępcze zabiegi były podejmowane w celu udaremnienia wykrycia, zajęcia albo orzeczenia przepadku majątków, środków płatniczych, papierów wartościowych czy nieruchomości przestępców.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Zarówno okrzyk „Nie bać Tuska”, jak i „***** ***” mają charakter wulgarny. Czy oznacza to, że automatycznie zostaje popełnione wykroczenie?
Coraz młodsze dzieci godzą się zamordować na życzenie. Pojawiła się propozycja obniżenia wieku odpowiedzialności karnej.
Warszawscy gangsterzy skazani przed laty za produkcję i obrót narkotykami staną ponownie przed sądem, jednak ich przestępstwa mogą się przedawnić. Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok w tej sprawie, bo wydał go tzw. neosędzia.
Prokurator generalny Adam Bodnar skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze w związku z karą porządkową 30 dni aresztu o jaką dla byłego ministra sprawiedliwości wnioskuje komisja śledcza ds. Pegasusa.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wznowiła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych majątkowych byłego wicepremiera w rządzie PiS, Jacka Sasina.
Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście – Północ w Warszawie umorzyła dochodzenie w sprawie pobicia szefa Studium Europy Wschodniej UW, prof. Jana Malickiego.
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał we wtorek do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej. Chodzi o 8 nowych zarzutów wobec byłego wiceministra odpowiedzialnego za Fundusz Sprawiedliwości.
Do sądu trafił akt oskarżenia wobec sześciu osób związanych z pozyskaniem dotacji z Funduszu Sprawiedliwości dla Fundacji Profeto. Wśród oskarżonych jest ksiądz Michał O., urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz członkowie komisji konkursowych przyznających dotacje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas