Reklama
Rozwiń

Kosztowne pranie brudnych pieniędzy

Za przeprowadzanie podejrzanych transakcji finansowych grozi nawet do dziesięciu lat więzienia. Od połowy lutego karalna jest finansowa współpraca z gangsterami terrorystami.

Aktualizacja: 28.02.2016 18:20 Publikacja: 28.02.2016 11:29

Kosztowne pranie brudnych pieniędzy

Foto: www.sxc.hu

Zaufanie przedsiębiorców, że ulokowane na rynkach środki będą mogli otrzymać w przyszłości wraz z wynagrodzeniem, powoduje, że mogą one sprawnie funkcjonować. Przeciwdziałanie przestępczości finansowej jest zatem istotnym elementem zaufania i efektywności rynków. Dlatego ustawodawca zdecydował się na rozszerzenie odpowiedzialności za pranie brudnych pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu. Chodzi też o wykorzystywanie do bezprawnych celów wirtualnych pieniędzy – tzw. bitcoinów. To skutek nowych przepisów kodeksu karnego, które obowiązują od 13 lutego 2016 r.. Zgodnie z nimi nawet osiem lat więzienia grozi tym, którzy wspomogą przestępców w ukrywaniu nielegalnie zdobytych majątków, środków płatniczych, papierów wartościowych czy nieruchomości. Chodzi o przyjmowanie, posiadanie, używanie, przekazywanie lub wywożenie za granicę, ukrywanie, dokonywanie transferu lub konwersji, pomoc w przenoszeniu ich własności lub posiadania. Ważne, by te przestępcze zabiegi były podejmowane w celu udaremnienia wykrycia, zajęcia albo orzeczenia przepadku majątków, środków płatniczych, papierów wartościowych czy nieruchomości przestępców.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego