Pracodawca powinien zadbać o formalności dla własnego bezpieczeństwa

Rozmowa | Przemysław Stobiński, radca prawny, starszy prawnik CMS

Publikacja: 12.02.2016 01:00

Pracodawca powinien zadbać o formalności dla własnego bezpieczeństwa

Foto: 123RF

Rz: Czy pracodawca będzie musiał poinformować pracownika o przekształceniu się umowy terminowej w bezterminową? Czy wymagać to będzie podpisania np. aneksu?

Przemysław Stobiński: Przepisy wprowadzające nowe rozwiązania dotyczące umów na czas określony nie przewidują wprost takiego obowiązku. Przekształcenie umowy terminowej w bezterminową następuje z mocy prawa i nie wymaga od stron dodatkowych czynności, które potwierdzą to przekształcenie. Nie jest jasne, czy do tego przypadku powinien mieć zastosowanie art. 29 § 2 k.p. zdanie drugie. W myśl tego przepisu, jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez zatrudnionego, potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, jej rodzaju oraz warunków. Przepis ten wyraźnie mówi o rodzaju umowy. Niejasność polega na tym, że w omawianej sytuacji umowa o pracę została zawarta na piśmie, a jedynie rodzaj umowy ulega w pewnym momencie przekształceniu. Byłoby najlepiej, gdyby ustawodawca wprost rozstrzygnął tę kwestię. Szczególnie że brak potwierdzenia na piśmie zawartej umowy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika na podstawie art. 281 pkt 2 k.p. Zwracam też uwagę, że niezależnie od powyższego pracodawcy będą zobowiązani do aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia, o której mowa w art. 29 § 2 k.p., w zakresie okresu należnego wypowiedzenia. Pracownicy na umowach terminowych jeszcze przed upływem 33 miesięcy mogą nabyć prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki