Pracodawca powinien zadbać o formalności dla własnego bezpieczeństwa

Rozmowa | Przemysław Stobiński, radca prawny, starszy prawnik CMS

Publikacja: 12.02.2016 01:00

Pracodawca powinien zadbać o formalności dla własnego bezpieczeństwa

Foto: 123RF

Rz: Czy pracodawca będzie musiał poinformować pracownika o przekształceniu się umowy terminowej w bezterminową? Czy wymagać to będzie podpisania np. aneksu?

Przemysław Stobiński: Przepisy wprowadzające nowe rozwiązania dotyczące umów na czas określony nie przewidują wprost takiego obowiązku. Przekształcenie umowy terminowej w bezterminową następuje z mocy prawa i nie wymaga od stron dodatkowych czynności, które potwierdzą to przekształcenie. Nie jest jasne, czy do tego przypadku powinien mieć zastosowanie art. 29 § 2 k.p. zdanie drugie. W myśl tego przepisu, jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez zatrudnionego, potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, jej rodzaju oraz warunków. Przepis ten wyraźnie mówi o rodzaju umowy. Niejasność polega na tym, że w omawianej sytuacji umowa o pracę została zawarta na piśmie, a jedynie rodzaj umowy ulega w pewnym momencie przekształceniu. Byłoby najlepiej, gdyby ustawodawca wprost rozstrzygnął tę kwestię. Szczególnie że brak potwierdzenia na piśmie zawartej umowy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika na podstawie art. 281 pkt 2 k.p. Zwracam też uwagę, że niezależnie od powyższego pracodawcy będą zobowiązani do aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia, o której mowa w art. 29 § 2 k.p., w zakresie okresu należnego wypowiedzenia. Pracownicy na umowach terminowych jeszcze przed upływem 33 miesięcy mogą nabyć prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama