Aktualizacja: 12.02.2016 01:00 Publikacja: 12.02.2016 01:00
Foto: 123RF
Rz: Czy pracodawca będzie musiał poinformować pracownika o przekształceniu się umowy terminowej w bezterminową? Czy wymagać to będzie podpisania np. aneksu?
Przemysław Stobiński: Przepisy wprowadzające nowe rozwiązania dotyczące umów na czas określony nie przewidują wprost takiego obowiązku. Przekształcenie umowy terminowej w bezterminową następuje z mocy prawa i nie wymaga od stron dodatkowych czynności, które potwierdzą to przekształcenie. Nie jest jasne, czy do tego przypadku powinien mieć zastosowanie art. 29 § 2 k.p. zdanie drugie. W myśl tego przepisu, jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez zatrudnionego, potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, jej rodzaju oraz warunków. Przepis ten wyraźnie mówi o rodzaju umowy. Niejasność polega na tym, że w omawianej sytuacji umowa o pracę została zawarta na piśmie, a jedynie rodzaj umowy ulega w pewnym momencie przekształceniu. Byłoby najlepiej, gdyby ustawodawca wprost rozstrzygnął tę kwestię. Szczególnie że brak potwierdzenia na piśmie zawartej umowy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika na podstawie art. 281 pkt 2 k.p. Zwracam też uwagę, że niezależnie od powyższego pracodawcy będą zobowiązani do aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia, o której mowa w art. 29 § 2 k.p., w zakresie okresu należnego wypowiedzenia. Pracownicy na umowach terminowych jeszcze przed upływem 33 miesięcy mogą nabyć prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas