Aktualizacja: 05.02.2016 01:00 Publikacja: 05.02.2016 01:00
Foto: materiały prasowe
Rz: Od 2 stycznia 2016 r. pracownik – ojciec dziecka – może się ubiegać o urlop macierzyński, jeśli bezrobotna matka malucha znajdzie pracę. Przepis mówi, że prawo takie ojciec ma w okresie zatrudnienia matki. Czy to oznacza, że traci je z dniem utraty pracy lub śmierci matki?
Urszula Kądziołka: Rzeczywiście uzasadnienie projektu ustawy nowelizującej potwierdza, że z takiego uprawnienia ojciec dziecka może skorzystać tylko w okresie zatrudnienia jego matki. Ma to na celu uniknięcie nadużyć ze strony rodziców, które polegają na fikcyjnym zatrudnianiu się matki wyłącznie po to, aby umożliwić powstanie dodatkowych uprawnień. Co równie istotne, ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego tylko jeśli matka jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę w wymiarze co najmniej połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Wprowadzając takie ograniczenie, ustawodawca zablokował pole do innych nadużyć, polegających m.in. na podejmowaniu przez matkę działalności gospodarczej tylko w celu uzyskania dodatkowych uprawnień. Z uwagi na ten szczególny charakter regulacji nie przewidział również odesłania do § 12 i § 15, w konsekwencji śmierć matki powoduje utratę uprawnienia ojca dziecka.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas