Jarosław Zarębski, sędzia komisarz w postępowaniu dotyczącym Getin Banku, skierował na wniosek wierzycieli tego banku pytanie prawne dotyczące art. 440 ust. 3 prawa upadłościowego. Chodzi o sprawdzenie, czy przepis ten jest zgodny z konstytucją w zakresie, w jakim nadaje pierwszeństwo zaspokojenia z funduszów masy upadłości kosztów przymusowej restrukturyzacji upadłego banku, niepokrytych z przychodów z przymusowej restrukturyzacji, (przed innymi zobowiązaniami banku), z pominięciem sądowej kontroli zasadności roszczenia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z tego tytułu.
Czytaj więcej
Warszawski sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury dotyczącego tymczasowego aresztu dla Leszka Czarneckiego - poinformowała PAP.
Upadłość Getin Noble Banku SA. Restrukturyzacja i nieznany krąg wierzycieli?
Przypomnijmy, że postanowieniem z 20 lipca 2023 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy na wniosek BFG ogłosił upadłość Getin Noble Banku SA, a wcześniej zapadła decyzja BFG o przymusowej restrukturyzacji.
– Na chwilę obecną, z powodu brak możliwości precyzyjnego oszacowania wartości masy upadłości oraz kręgu wierzycieli (ok. 30 tys.) nie można przedstawić nawet przybliżonej prognozy co do perspektyw zaspokojenia wierzycieli – wskazuje sędzia.
Do akt sprawy wpłynęły zaś liczne zarzuty wierzycieli – osób fizycznych będących kredytobiorcami kredytów frankowych – kwestionujących zasadność i celowość wydatków syndyka (kilkuset mln zł) na koszty postępowania restrukturyzacyjnego.
Syndyk w sprawozdaniu finansowym za kilka miesięcy z przełomu lat 2023 i 2024 przypomniał, że postępowanie upadłościowe banków prowadzone jest wedle odrębnych przepisów. Wskazał też, że uprzywilejowanie wierzytelności BFG jako krajowego gwaranta systemu depozytów ma na celu, m.in.: ograniczenie ryzyka niestabilności instytucji podlegającej przymusowej restrukturyzacji i ochronę finansów publicznych.
– Pytanie prawne sędziego komisarza to efekt wielości zarzutów złożonych przez wierzycieli frankowych wobec sprawozdań syndyka banku. Nie bez powodu boją się oni o stopień swojej spłaty. Jeśli sędzia komisarz zatwierdzi wydatki syndyka na rzecz BFG, może się okazać, że nie będzie środków na zaspokojenie innych wierzycieli nawet w minimalnym zakresie – wskazuje adwokat Rafał Kowalczyk z kancelarii Filipiak Babicz.
Czytaj więcej
Jest wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu dla byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch., podejrzanego o przekroczenie uprawnień - podało RMF FM.
Podkreśla, że raty kredytowe spłacane przez frankowiczów po ogłoszeniu upadłości aktualnie są przeznaczane na zaspokojenie BFG.
– W razie przesądzenia o nieważności umów kredytowych w masie nie będzie więc wystarczających środków na zwrot tych rat, które wpłynęły po ogłoszeniu upadłości. Zgodnie z aktualnymi szacunkami może nie wystarczyć nawet na zaspokojenie kosztów, a to będzie przesłanką do umorzenia postępowania – podsumowuje mec. Kowalczyk.
Sygnatura akt: WA1M/GUp/44/2023