Aktualizacja: 29.11.2015 07:52 Publikacja: 29.11.2015 07:05
Foto: www.sxc.hu
Pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada w piątek 25 grudnia, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Drugi dzień tych świąt to sobota. Ponieważ pokrywa się on z dniem wolnym z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, podwładnym trzeba wyznaczyć inny dzień bez zadań. Tu możliwości pracodawcy zależą od długości i układu przyjętych okresów rozliczeniowych. Obowiązek wyznaczenia dnia wolnego w grudniu dotyczy na równi tych pracodawców, którzy stosują miesięczne okresy rozliczeniowe, jak i tych, którzy mimo wprowadzenia dłuższego okresu kończącego się w grudniu nie wyznaczyli dnia wolnego wcześniej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
Przedsiębiorcy krytykują przede wszystkim sposób procedowania propozycji – szybki i z pominięciem rzetelnych analiz ekonomicznych.
Prezydent może zawetować ustawę o wolnej Wigilii, jeśli trafi do niego w kształcie uchwalonym w środę przez Sejm - podaje Polskie Radio.
Sejm przyjął - po intensywnych tygodniach - projekt dotyczący wolnego dnia 24 grudnia. Lewica ogłosiła swój sukces. Ale jej politycy muszą zdawać sobie sprawę, że ten sukces ma gorzkawy posmak. A wejście w życie ustawy wcale nie jest przesądzone.
Posłowie zdecydowali, że w tym roku Wigilia zostanie dniem pracującym. Będzie wolna począwszy od 2025 r. W zamian dodano dodatkową niedzielę pracującą w grudniu przed świętami.
Okres przedświąteczny to jest niesamowita harówka, do późnych godzin nocnych, a nawet w godzinach nocnych, 24 na 24 - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Alfred Bujara, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
Posłowie zdecydowali, że w tym roku Wigilia zostanie dniem pracującym. Będzie wolna począwszy od 2025 r. Ponadto nie zgodzono się na pomysł, aby pierwsze niedziele w każdym miesiącu były handlowe.
Ryszard Petru kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Kiedyś pomylił liczbę królów niosących dary Dzieciątku. Od tego roku, dzięki obronie pracującej Wigilii przed rozpasanymi pracownikami, na stałe będzie się kojarzył z polską wersją „Opowieści wigilijnej”.
Wolna Wigilia w zamian za pracę 6 stycznia lub 1 maja? Ponad połowa Polaków jest „za” – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Pomysłem, by 24 grudnia był dniem wolnym od pracy, zajmuje się w tym tygodniu Sejm. Wtorkowe obrady komisji były burzliwe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas