Kto płaci podatek od nieruchomości

Przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą na określonych działkach, musi mieć świadomość, że zazwyczaj są one obciążone podatkiem od nieruchomości określonym w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Dobrze jest znać kilka kluczowych zasad związanych z jego wymierzaniem.

Publikacja: 14.10.2015 02:00

Kto płaci podatek od nieruchomości

Foto: 123RF

Przede wszystkim, w powołanej ustawie wyróżniono trzy przedmioty opodatkowania: grunty, budynki i budowle. Budynki zazwyczaj nie stanowią odrębnego przedmiotu własności (odrębnym przedmiotem jest nieruchomość gruntowa zabudowana). Przy wymierzaniu podatku od nieruchomości obowiązuje inna perspektywa, zgodnie z którą należy osobno traktować budynek, osobno grunt (podobnie zresztą jest w prawie budowlanym). O wysokości opodatkowania – powierzchni gruntu lub powierzchni użytkowej budynku – decyduje rada gminy. Ma ona dowolność wyznaczania stawek podatku. Musi się on jednak mieścić w progach wskazanych w ustawie. Jeżeli przedsiębiorca chce, to może przekonywać organy gminy do tego, żeby stawki podatku obniżyły lub ustaliły na zerowym poziomie (co jest praktykowane w niektórych gminach). Nie ma prawa tego jednak żądać. Ponadto nie może oczekiwać, że stawka podatkowa zostanie ustalona przez radę gminy tylko dla jego konkretnego budynku lub gruntu. Uchwała rady gminy musi obejmować wszystkie przedmioty opodatkowania, które spełniają konkretne kryteria – nie może być podobnych gruntów lub budynków lepiej i gorzej traktowanych.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama