Wypowiedzenie umowy szybsze na żądanie pracownika

Szef może przystać na postanowienie o krótszym okresie wypowiedzenia umowy, gdy domaga się tego zatrudniony, bo uważa, że będzie to dla niego korzystniejsze rozwiązanie.

Publikacja: 21.07.2015 06:40

Foto: 123RF

- Chcemy podpisać z pracownikiem aneks do bezterminowego angażu, w którym będzie zapis o dopuszczalności jego rozwiązania przez pracodawcę z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia (a nie trzymiesięcznego). Czy takie uzgodnienie jest dopuszczalne? – pyta czytelnik.

Wszelkie rozterki czytelnika w tym zakresie powinien rozwiać wyrok Sądu Najwyższego z 26 marca 2014 r. (II PK 175/13). W uzasadnieniu stwierdził, że „art. 36 § 1 k.p. może być zmieniany na korzyść pracownika umową stron. Możliwość taką należy dopuścić także w razie skrócenia okresu wypowiedzenia, które może zostać dokonane w przyszłości przez pracownika. Warunkiem ważności takiego postanowienia umownego jest jego korzystność dla pracownika, co wynika z art. 18 § 1 k.p. Natomiast nieważne byłyby postanowienia umowne przewidujące krótszy okres wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę (art. 18 § 2 k.p.). Niewątpliwie pogarszałyby one sytuację pracownika".

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama