Reklama
Rozwiń

Chore dziecko pozbawi urlopu

Zwolnienie lekarskie na dziecko nie przerywa z automatu wakacji pracownika. Żeby nie stracić wolnego trzeba postarać się o zgodę pracodawcy na jego przełożenie.

Aktualizacja: 29.06.2015 14:39 Publikacja: 29.06.2015 14:09

Chore dziecko pozbawi urlopu

Foto: 123RF

Zgodnie z art. 166 kodeksu pracy choroba pracownika przerywa jego urlop wypoczynkowy. Nie ma przy tym znaczenia czy w tym czasie przebywa w kraju, czy rozchorował się w czasie zagranicznego wypoczynku. Ważne aby do pracodawcy dotarła informacja o zwolnieniu lekarskim w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Inaczej zmniejszeniu ulegnie należne świadczenie za czas choroby.

Zupełnie inaczej jest jeśli rozchoruje mu się dziecko. W takiej sytuacji zgodnie a art. 32 ust 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jeśli dziecko ma nie więcej niż 14 lat, wówczas pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na czas niezbędnej opieki. O tym ile czasu z dzieckiem powinien spędzić pracownik decyduje lekarz, wystawiający mu zwolnienie z pracy. Takie zwolnienie nie przerywa jednak urlopu wypoczynkowego. Wynika to z tego, że art. 166 k.p. przewidujący możliwość przerwania urlopu zawiera zamknięty katalog przyczyn kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w innym terminie. Dzieje się tak nie tylko w razie choroby pracownika, ale także jego udziału w ćwiczeniach wojskowych czy korzystania z urlopu macierzyńskiego. Ten przepis nie przewiduje więc przesłanki w postaci choroby dziecka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku