Praca sezonowa: Umowa o praktyki absolwenckie lepsza niż zlecenie

Zatrudniając w lato młode osoby, firmy najczęściej proponują im kontrakty cywilnoprawne. Umowa o sezonowe praktyki absolwenckie daje więcej możliwości niż kontrakt cywilny. Nie opłaca się od niej składek, a inspektor pracy nie podważy zasadności jej zawarcia.

Publikacja: 09.06.2015 08:15

Młody absolwent może pracować w niedziele i święta

Młody absolwent może pracować w niedziele i święta

Foto: 123RF

Zlecenie dla studenta, który nie ukończył 26 lat, a także dla ucznia jest wolne od składek. Zapewne dlatego tego typu kontrakty cieszą się popularnością, szczególnie w czasie letniego, zwiększonego zapotrzebowania na pracę. Jednak przed rozpoczęciem sezonu urlopowego warto przeanalizować wszystkie możliwości prawne, jakie ma do dyspozycji przedsiębiorca, który chce zatrudnić w lato młodą osobę.

W grę wchodzi m.in. umowa o praktyki absolwenckie, od której nie płaci się składek i której nie zakwestionuje inspektor pracy. Z punktu widzenia firmy ma jeszcze więcej zalet niż zlecenie. Zlecenie czasem tak naprawdę jest ukrytą umową o pracę. Jeśli podwładny ma świadczyć pracę w konkretnym czasie i miejscu, pod kierownictwem zatrudniającego, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że tak naprawdę mamy do czynienia z umową o pracę, a nie zleceniem czy dziełem. Zawierając w takich okolicznościach cywilny kontrakt, pracodawca sporo ryzykuje. W razie kontroli inspektora pracy istnieje spore prawdopodobieństwo, że uzna on sezonową umowę za ukryte etatowe związanie, za co pracodawcy grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł. Ponadto niezadowolony zleceniobiorca może wystąpić do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy. Jeśli wygra spór, szef będzie musiał opłacić wstecznie wszystkie zaległe daniny publicznoprawne, rozliczyć urlopy wypoczynkowe, nadgodziny, diety itp.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Prawo w firmie
Należyta staranność to nie bat na przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Prawo w firmie
Czy kupowanie fałszywych opinii w internecie da korzyści podatkowe?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska