Reklama
Rozwiń

Dyscyplinarka: zwlekanie z odbiorem przesyłki od pracodawcy nie pomoże

Jeśli pracownik celowo zwleka z odebraniem od pracodawcy przesyłki z oświadczeniem o dyscyplinarce, nie uniknie jej, nawet gdy odbierze ją po upływie miesiąca od swojego przewinienia.

Publikacja: 23.04.2015 02:00

Dyscyplinarka: zwlekanie z odbiorem przesyłki od pracodawcy nie pomoże

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Pracodawca ma miesiąc na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, licząc od dnia uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej dyscyplinarkę (art. 52 § 2 kodeksu pracy). Jest to uzasadnione – jeśli bowiem zatrudniający dowie się o zaistnieniu takiego zdarzenia, powinien zmierzać do bezzwłocznego zakończenia stosunku pracy.

Termin miesiąca ma charakter zawity, a zatem nie ulega przywróceniu. Sąd Najwyższy stoi zaś jednoznacznie na stanowisku, że przyczyny rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 52 § 1 k.p. po upływie miesięcznego terminu są pozbawione jakiejkolwiek prawnej doniosłości (tak w wyroku z 26 listopada 2002 r., I PKN 587/01). Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy w trybie dyscyplinarnym złożone pracownikowi po tym terminie wprawdzie jest skuteczne, ale narusza przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę. Umożliwia więc zwolnionemu powrót na etat albo uzyskanie odszkodowania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego